VI Powiatowy Piknik Naukowy

Starostwo Powiatowe 15 września zaprosiło całe rodziny do Parku im. Dzieci Wrzesińskich. To był niezapomniany czas nie tylko dla najmłodszych.

Ideą cyklicznego wydarzenia jest pokazanie, że nauka może być ciekawa i że można uczyć się poprzez zabawę. Moc rozrywek i liczne niespodzianki czekały na dzieci przy amfiteatrze. Jak zwykle w organizację włączyły się szkoły z powiatu wrzesińskiego, uczniowie, nauczyciele, instytucje oraz stowarzyszenia.

Uczestników powitał starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz i zachęcił do zapoznania się ze wszystkimi stoiskami. Następnie do wspólnej zabawy zaprosili aktorzy z Filharmonii Pomysłów w Poznaniu. Dzieci wzięły udział w  przedstawieniu pt. Drewniolce, czyli opowieści o starych zabawach  i zabawkach.

Uczestnicy licznie zebrali się pod sceną, aby poznać świat ekstremalnie niskich temperatur podczas pokazu chemicznego z użyciem ciekłego azotu. Zaprezentowano m.in. czarodziejską mgłę, magiczną skrzynkę z balonami, różę kruchą jak szkło, a także sposób na wbijanie gwoździ za pomocą banana.

Główną atrakcją, do której prowadziła nieustannie długa kolejka, okazało się mobilne planetarium. Było to miejsce wyposażone w salę z widownią oraz odpowiednim projektorem do seansów astronomicznych. Ekranem była kopuła nad głowami widzów. Gwiazdozbiory lata, bo tak nazywał się jeden z seansów prezentował, jak rozpoznawać oraz lokalizować kilka najlepiej widocznych latem konstelacji.

Swoją ofertę edukacyjną zaprezentowało m.in. także Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii. Na ich stoisku można było zapoznać się z rozszerzoną rzeczywistością czy wirtualnym spawaniem oraz przetestować skaner 3D.

Na stoiskach Stowarzyszenia Freelab oraz Centrum Robotyki dzieci poznawały zagadnienia związane z robotyką, automatyką, programowaniem i drukiem 3D.

Prezentacje przygotowały również Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Z Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia Ustawicznego we Wrześni dzieci przygotowywały skarbonki i wianki, a z Matplanetą odkrywali tajemnicę magicznego kwadratu.

Podczas całego pikniku uczniowie i nauczyciele zapraszali na swoje stanowiska. W namiocie chemii przeprowadzano doświadczenia z daktyloskopii i wykrywania śladów krwi na miejscu zbrodni. Grupa biologów zwracała uwagę na rolę aktywności fizycznej w naszym życiu oraz przedstawiała zasady zdrowego odżywiania. Nauczyciele języków zaproponowali warsztaty z tworzenia flag, a przy stanowisku polonistów na uczestników czekała strefa czytania książek. Geografowie i historycy zaprosili do wzięcia udziału w grze terenowej dotyczącej Arktyki i Antarktydy oraz 30-lecia wolnej Polski. Matematycy udowodnili, że geometria i symetria to ciekawe zagadnienia, a fizycy budowali proste obwody elektryczne i eksperymentowali z cieczą nienewtonowską.

Każde dziecko mogło za darmo spróbować waty cukrowej i poskakać na dmuchanym zamku. Na zwiedzających czekały gry i zabawy, quizy, degustacje, eksperymenty i  pokazy. Nie zabrakło lubianego przez dzieci malowania twarzy i wielkich baniek mydlanych. Uczestnicy mogli także poznać wczesnośredniowieczną historię z wojami słowiańskimi oraz stoczyć walkę na piankowe miecze.

Szymon Piotr Rewers

« wstecz

Newsletter