Zawał

W dzisiejszych czasach wiele osób doznaje zawału serca. Są to nie tylko starsi, ale – coraz częściej – także ludzie młodzi. Czym jest zawał? Wielu z nas nie ma pojęcia, jak on wygląda.

Serce przestaje bić normalnie i wpada w ruch nierytmiczny. Zawał, bardzo często wywołany silnym stresem, objawia się zimnym potem, dusznościami oraz bólem w klatce piersiowej przechodzącym w lewą stronę. Poszkodowany jest przestraszony, boi się, że zaraz umrze. Co robić, gdy ktoś zaczyna zdradzać takie objawy? Przede wszystkim wezwać pogotowie – to szczególnie ważne, ponieważ liczy się każda minuta. Wiele osób wie, że ma problemy z sercem, leczy się i nosi ze sobą lekarstwa. Dlatego zapytajmy poszkodowanego, czy bierze leki, czy ma je przy sobie i ile przyjmuje tabletek. Podajemy je choremu.

  • Zawał

Jeżeli zawałowiec leków nie posiada, ulokujmy go w pozycji półsiedzącej, opierając o coś, i okryjmy czymś ciepłym.

A co, jeżeli to my dostajemy zawału i nie ma obok nikogo, kto by nam pomógł? Nie wolno ulegać panice. Jeżeli jedziemy samochodem, zatrzymajmy się jak najszybciej. Wyjdźmy na zewnątrz lub idźmy do pomieszczenia ze świeżym powietrzem. Trzeba zacząć kaszleć na siłę, by serce pobudzić do bicia. Łapiemy powietrze, tak jakbyśmy chcieli je połknąć. Na zmianę kaszląc i łapiąc oddech powtarzamy te czynności do przybycia pomocy. Przekażmy te informacje innym – to może komuś uratować życie.

Czujesz, że doznajesz zawału, a jesteś sam?

Zacznij kaszleć – pobudzisz serce do pracy

 

Krzysztof Robaszkiewicz
wolontariusz PCK

« wstecz

Newsletter