Tlenek węgla

Listopad tego roku należy do wyjątkowo ciepłych. Za kilka dni zapewne temperatury obniżą się i sezon grzewczy wejdzie na wysokie obroty. Pozwolę sobie przypomnieć temat tlenku węgla – czadu.

Jak pokazują badania, Polacy są w tym zakresie słabo wyedukowani. Niestety rokrocznie pojawiają się ofiary zaczadzeń.

Od września w naszym kraju zanotowano już pierwsze ofiary śmiertelne. Pomimo licznych kampanii informacyjnych nadal spora część społeczeństwa myli czad z dymem. Wiele osób zapytanych twierdzi, że jest w stanie wyczuć czad zmysłem powonienia.

Nic bardziej mylnego. Tlenek węgla jest bowiem gazem bezwonnym. Nie można wyczuć czadu nosem. Czad powstaje w wyniku spalania w warunkach ograniczonego dostępu tlenu. Najczęstszymi przyczynami zaczadzeń są lekkomyślne ingerencje w systemy wentylacyjne i łamanie zasad bezpieczeństwa w tym zakresie. Temat jest o tyle istotny, że dotyczy większości społeczeństwa.

Szacuje się, że ponad 70 procent gospodarstw domowych ma urządzenie zasilane gazem, drzewem lub węglem. Pomimo licznych informacji w środkach masowego przekazu zatrucia zdarzają się każdego roku. Można zminimalizować ryzyko zatrucia poprzez zamontowanie czujnika wykrywającego czad. Zakup takiego urządzenia to wydatek kilkudziesięciu złotych. Życie ludzkie jest bezcenne.

lek. Sebastian Nowicki
wiceprezes Szpitala Powiatowego we Wrześni

« wstecz

Newsletter