Krwiodawstwo

14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawstwa.

Zadziwiającym jest fakt, że w XXI wieku, pomimo ogromnego postępu wiedzy, nie można wyprodukować substancji, która zastąpiłaby krew. W praktyce klinicznej sytuacje doprowadzające do wstrząsu z utraty krwi zdarzają się stosunkowo często i należą do najbardziej dramatycznych.

Aby zastosować leczenie preparatami krwiopochodnymi, należy krew najpierw pobrać. W naszym kraju w większości jest ona uzyskiwana od honorowych krwiodawców. Może nim zostać zdrowa osoba, która ukończyła 18 rok życia i nie przekroczyła 65 lat. Przed oddaniem krwi stan zdrowia dawcy oceniany jest przez lekarza. Wykonywany jest też szereg badań diagnostycznych. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia krwiopochodnego.

Warto wiedzieć, że nie w każdym szpitalu można oddać krew. Punkt krwiodawstwa we wrzesińskiej lecznicy czynny jest w dni robocze, od poniedziałku do piątku. Rejestracja odbywa się w godzinach 7.30-10.00. Krew jest wysyłana do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, gdzie jest w odpowiedni sposób badana i przetwarzana. Wytwarzane jest z niej kilka rodzajów preparatów krwiopochodnych. W ogólnym bilansie we wrzesińskim szpitalu zdecydowanie więcej krwi pobieramy, niż zużywamy. Dla przykładu w 2013 roku pobrano krew od 2777 dawców, a przetoczono niespełna 1300 jednostek koncentratu krwinek czerwonych.

lek. Sebastian Nowicki Wiceprezes Szpitala 
Powiatowego we Wrześni

  • zdjęcie

« wstecz

Newsletter