Przeziębienie

Jesień to okres zwiększonej liczby przeziębień. Definiuje się je jako zespół objawów zapalenia błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych spowodowanych infekcją wirusową.

Przeziębienie objawia się swędzeniem w nosie, kichaniem, katarem, kaszlem. Objawy ustępują zwykle w ciągu siedmiu dni. Jest to jedno ze schorzeń najczęściej dotykających populację. Zwiększona częstość zachorowań w okresie jesienno-zimowym tłumaczona jest faktem przebywania w zamkniętych pomieszczeniach i osłabieniem odporności błony śluzowej pod wpływem zimnego powietrza.

Nie każde przeziębienie powinno skłaniać do wizyty u lekarza. Na pewno objawami, które nakazują konsultację lekarską, są: gorączka i kaszel z odpluwaniem ropnej wydzieliny, duszność, bóle głowy, bóle ucha, objawy przeziębienia utrzymujące się dłużej niż tydzień. Na przeziębienie można zachorować nawet kilka razy w roku. Istotne jest przestrzeganie zasad zmniejszających ryzyko zachorowania. Należy nosić dostosowaną do warunków zewnętrznych odzież – nie za ciepłą i nie za zimną. Warto, o ile to możliwe, unikać kontaktu z osobami chorymi. Częste mycie rąk wodą z mydłem zmniejsza ryzyko zachorowania.

lek. Sebastian Nowicki
wiceprezes Szpitala Powiatowego we Wrześni

« wstecz

Newsletter