Choroby nowotworowe

Od 1952 roku istnieje w Polsce obowiązek rejestracji  wszystkich  nowo rozpoznanych nowotworów złośliwych. Na tej podstawie są tworzone mapy zachorowań na nowotwory w naszym kraju z dokładnością do powiatu.

Liczba zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe wciąż wzrasta. Są one drugą przyczyną zgonów Polaków po chorobach układu krążenia. Największą dynamikę wzrostu zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe u obu płci wykazują nowotwory złośliwe jelita grubego, dlatego w przedostatnim wydaniu „Przeglądu Powiatowego” przypomniałam Państwu o kolonoskopii jako metodzie diagnostycznej dostępnej w naszym szpitalu (wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego).

Wzrost poziomu umieralności na nowotwory złośliwe u mężczyzn spowodowany jest nowotworami tytoniozależnymi. Są to nowotwory złośliwe wargi, jamy ustnej i gardła, przełyku, krtani, płuca, pęcherza moczowego, trzustki oraz nerki.

W przypadku kobiet umieralność na nowotwory szyjki macicy maleje, ale tempo tego spadku jest w porównaniu z innymi krajami wolne, co świadczy o małej skuteczności profilaktyki. Polska nadal pozostaje krajem najwyższego ryzyka zgonu z powodu tego nowotworu w Europie.

Jeśli niepokoją nas następujące objawy:
- pojawienie się guzka lub zgrubienia na skórze, wardze, języku, jądrze,
- krwawienie lub wydzielina nietypowa pochodząca z naturalnych otworów ciała lub brodawek piersiowych,
- pojawienie się chrypki lub kaszlu (bez przyczyny, jaką jest np. przeziębienie),
- chroniczne zaburzenia trawienia i pojawienie się trudności w połykaniu,
- owrzodzenia lub trudno gojące się rany,
- zaburzenia w oddawaniu stolca lub moczu
to zgłaszamy się do lekarza. Aby jak najwcześniej zdiagnozować niepokojące zmiany, możemy udać się do poradni onkologicznej (bez skierowania).

Lekarz specjalista w poradni onkologicznej Szpitala Powiatowego we Wrześni konsultuje pacjentów w czwartki po uprzednim zarejestrowaniu się.

 

Krystyna Dudzińska
z-ca dyr. ds. medycznych
Szpitala Powiatowego

« wstecz

Newsletter