Zapobiegajmy cukrzycy

Cukrzycę uznano za niezakaźną chorobę epidemiczną. W połączeniu z otyłością prowadzi do poważnych  powikłań kardiologicznych i śmierci. To przewlekłe schorzenie wywołane jest brakiem lub nieprawidłowym działaniem insuliny.

Typ drugi (insulinoniezależny) to najbardziej rozpowszechniona postać cukrzycy objawiający się sennością, ogólnym osłabieniem, utratą wagi, wzmożonym pragnieniem, zwiększoną ilością oddawanego moczu.

Badania prowadzone w USA wykazują, że wcześnie wykryta cukrzyca leczona w odpowiedni sposób o jedną trzecią zmniejszyłaby liczbę zawałów w tym kraju. W Polsce lekarze rodzinni również zgłaszają  wzrost zachorowań na cukrzycę. Według badań epidemiologicznych choruje 7% Polaków, a następnych 2% żyje z cukrzycą nie wiedząc o tym. Często dopiero zaawansowane powikłania powodują, że trafiamy do szpitala i dowiadujemy się o niewykrytej cukrzycy.  Dlatego w ramach profilaktyki osoby po 45 roku życia powinny raz w roku badać poziom glukozy we krwi.

Warto wiedzieć, że ryzyko wystąpienia cukrzycy typu drugiego (dorosłych) może być zredukowane przez zmianę diety oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Zaleca się utrzymywanie normalnej wagi ciała, dwie i pół godzin ćwiczeń fizycznych tygodniowo (szybki, nieprzerwany spacer wydaje się wystarczający), spożywanie umiarkowanej ilości tłuszczów, odpowiedniej ilości błonnika oraz całych ziaren.

Profilaktyka pozwoli na wczesne wykrycie choroby i jej odpowiednie leczenie. Poziom glukozy we krwi  można także oznaczyć bez  skierowania od lekarza, odpłatnie w laboratorium  Szpitala Powiatowego we Wrześni. Do badania zgłaszamy się na czczo 12 godzin po posiłku.

 

Krystyna Dudzińska
z-ca dyr. ds. medycznych
Szpitala Powiatowego

« wstecz

Newsletter