Reklamacja przecenionego towaru

Pani Agnieszka kupiła na wyprzedaży płaszcz. Kiedy dokładnie obejrzała go w domu,  zauważyła, że jest uszkodzony. Poszła do sklepu, by zakup wymienić, ale sprzedawczyni oznajmiła, że przeceniony towar nie podlega reklamacji. Czy rzeczywiście nie można reklamować przecenionych artykułów?

Zarówno zakupy przecenione z powodu jakiejś wady, jak i pełnowartościowe, które nabywamy na posezonowych wyprzedażach, można reklamować tak samo jak wszystkie inne towary. Jeśli jednak zakupimy niepełnowartościowy towar, nie możemy go zwracać z powodu usterki lub wady, która była powodem obniżki: kiedy lokówka do włosów jest tańsza z powodu zarysowania na obudowie, nie mamy prawa ze względu na tę rysę jej reklamować. Moglibyśmy to zrobić, gdyby się okazało, że ma wadę techniczną.

W przypadku artykułu z posezonowej wyprzedaży, gdy obniżono ceny towarów pełnowartościowych, reklamacja w razie stwierdzenia wad przebiega jak w przy towarze przed przeceną. Wywieszone w sklepach tabliczki: „towar przeceniony nie podlega reklamacji” są niezgodne z prawem.

Pani Agnieszka musi jeszcze raz pójść do sklepu z paragonem i reklamacją na piśmie, w której powinna powołać się na to, że towar jest niezgodny z umową. Może żądać od sprzedawcy wymiany płaszcza na nowy lub jego nieodpłatnej naprawy. Gdyby nie było to możliwe, bo na przykład nie ma już odpowiedniego rozmiaru, ma prawo żądać zwrotu pieniędzy. Reklamację należy złożyć w ciągu dwóch lat od nabycia towaru oraz nie później niż dwa miesiące po wykryciu wad.

Sprzedawca ma obowiązek ustosunkować się do zgłoszenia reklamacyjnego na piśmie w ciągu 14 dni. Gdyby tego nie uczynił, można zwrócić się o pomoc do powiatowego rzecznika konsumentów.

 

Elżbieta Staszak-Małecka

« wstecz

Newsletter