Sesja z niespodzianką

Podczas ostatniego posiedzenia Rady Powiatu Wrzesińskiego starosta Dionizy Jaśniewicz został wyróżniony honorową statuetką Związku Powiatów Polskich oraz tytułem „Samorządowca 20-lecia”.

relacja wideo

Po otwarciu XLVII sesji przewodniczący Rady Grzegorz Kaźmierczak udzielił głosu wiceprezesowi Związku Powiatów Polskich, a zarazem staroście kaliskiemu, Krzysztofowi Nosalowi, który przypomniał, że w tym roku wśród ważnych jubileuszy, obchodzimy też 20-lecie samorządu powiatowego. Podkreślił przy tym, że błędem jest sprowadzać powiat do roli wyłącznie administracyjnej, a udział tego wrzesińskiego w ulokowaniu się w naszym regionie ważnych inwestorów jest niepodważalny.

Wręczając honorową statuetkę Związku Powiatów Polskich staroście Dionizemu Jaśniewiczowi, Krzysztof Nosal podkreślił, że jest to wyróżnienie za szczególny wkład w rozwój lokalny, a także działalność na płaszczyźnie ogólnopolskiej. – Dionizego znam ze spotkań, konwentów. Zawsze była to osoba z wieloma pomysłami, która dużo wiedziała, ale przy tym nie pouczała, za to zawsze była w dyspozycji, aby pomóc, doradzić, podzielić się swoją wiedzą – powiedział. – Chciałbym ci pogratulować tego, co wspólnie udało się osiągnąć – dodał Krzysztof Nosal. – Jest mi bardzo przyjemnie, że w imieniu samorządu powiatu wrzesińskiego mogę takie wyróżnienie odebrać – powiedział zupełnie zaskoczony starosta wrzesiński. – Sukcesem w pracy samorządowej jest zespół – bez dobrego zespołu prowadzenie pracy samorządowej byłoby zupełną iluzją – podkreślił i dodał, że nagrodę traktuje jako wyróżnienie dla wszystkich samorządowców, którzy przez 20 lat uczestniczyli w pracach powiatu wrzesińskiego.

Po gratulacjach radni przystąpili do właściwych obrad. Przy okazji przedstawiania sprawozdania przewodniczącego Zarządu z prac i wykonania uchwał w okresie międzysesyjnym, starosta Dionizy Jaśniewicz opowiedział o stanie powiatowych inwestycji oświatowych. – Chciałbym potwierdzić fakt, że został uruchomiony nowy budynek szkolny przy ulicy Leśnej 10, gdzie przeprowadziła się szkoła specjalna i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Uroczystego otwarcia chcemy dokonać w Dniu Edukacji – poinformował. – Ruszyła budowa Centrum Dydaktyczno-Sportowego przy Zespole Szkół Politechnicznych. Czas realizacji to 12 miesięcy, czyli jak wszystko przebiegnie zgodnie z harmonogramem, to w przyszłym roku o tej porze będzie oddawana do użytku. Również za chwilę rusza budowa drugiej bursy gimnazjalnej przy ulicy Wojska Polskiego 1, czyli w sąsiedztwie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – powiedział starosta wrzesiński, dodając także, że trwają prace odbiorowe przy największej powiatowej inwestycji, czyli Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławiach.

Intensywny rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego spowodował niestety deficyt wśród nauczycieli uczących zawodu. Aby poradzić sobie z tym problemem, radni zdecydowali o upoważnieniu dyrektorów powiatowych jednostek oświatowych do indywidualnego podnoszenia wynagrodzenia zasadniczego. Inne uchwały związane z edukacją dotyczyły zmian w przyznawaniu nagród dla nauczycieli oraz przystąpienia do realizacji projektu związanego z zapobieganiem przedwczesnemu kończeniu nauki. Wśród przyjętych uchwał pojawiły się też takie, które dotyczyły spraw społecznych – zmiany podziału środków finansowych Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych czy przystąpienia do realizacji projektu związanego z aktywizacją młodych bezrobotnych. Rada Powiatu Wrzesińskiego przyjęła też Powiatowy Program Opieki nad Zabytkami Powiatu Wrzesińskiego na lata 2018-2021 oraz wyraziła zgodę na przystąpienie do przebudowy drogi powiatowej między Psarami Polskimi a Nowym Folwarkiem. Dzięki temu Referat Dróg Powiatowych może złożyć wniosek do Urzędu Wojewódzkiego o dofinansowanie odcinka o długości ok. 2 kilometrów.

Niemałą dyskusję wśród radnych wzbudziły kwestie ochrony środowiska, w tym śmieci zalegające na ulicy Gnieźnieńskiej we Wrześni oraz udzielenie pomocy finansowej gminie Miłosław. Wsparcie, na które radni ostatecznie wyrazili zgodę, będzie polegać na zakupieniu ryb do stawu w Gorzycach, gdzie na skutek wysokich temperatur wyginęły wszystkie ryby. – Zarybienie zbiornika przywróci równowagę przyrodniczą – stwierdziła naczelnik Wydziału Budownictwa, Środowiska i Rolnictwa Urszula Łabęda. Radni dopytywali o ewentualny termin zarybienia w trosce o to, czy nowe ryby również nie wyginą. Starosta Dionizy Jaśniewicz przypomniał, że takie zjawisko zdarzyło się po raz pierwszy, a gorzycki stawek jest scenerią wielu wydarzeń, a tym samym miejscem, które tętni życiem.

Na zakończenie sesji przewodniczący Rady Powiatu Grzegorz Kaźmierczak poinformował, że ostatnia w kadencji sesja planowana jest w drugim tygodniu października.

Klara Skrzypczyk

« wstecz

Newsletter