Rekreacyjne walory Warty

  • Spływ kajakowy po Warcie

Kajakarze na terenie naszego powiatu mają dwa dogodne miejsca biwakowe nad samą rzeką: w Pyzdrach, z widokiem na panoramę wysokiego brzegu miasta i 15 kilometrów w dół Warty, w Czeszewie, tuż obok promu, gdzie na śródleśnej polanie turyści mają do dyspozycji indiańskie tipi do rozpalania ogniska i prąd.

  • Spływ kajakowy po Warcie

Najpiękniejszy odcinek rzeki, niewiele ponad sześciokilometrowy, rozpościera się między Nową Wsią Podgórną, a Czeszewem. W tym miejscu pierwotny las mieszany dochodzi z obu brzegów do samej wody, a meandrująca Warta tworzy bajkowy krajobraz.

O czystości rzeki mogą świadczyć wybredne pod tym względem zimorodki, które można spotkać na całym „wrzesińskim” odcinku Warty. Atrakcją spływów kajakowych stają się spotkania z bobrami, czaplami siwymi, kormoranami. Wytrawny turysta wypatrzy zwisające z nadbrzeżnych krzewów gniazda perkoza.

Warta może być wspaniałym celem ucieczki przed zurbanizowaną cywilizacją.

Opracowanie: Leszek Nowacki, zdjęcia: archiwum "Wiadomości Wrzesińskich"

Wypożyczalnie sprzętu wodnego i kajaków

Wielka Pętla Wielkopolski

  • Widok na Wartę w stronę Lądu
    Widok na Wartę w stronę Lądu

500 m za mostem (1,8 km) po prawej przystań Towarzystwa Turystyki Wodnej "Perkoz", a na jej terenie basen portowy z pomostami pływającymi, woda i prąd na kei, stoły, ławki, plaża i możliwość zrzutu nieczystości. W budynku przystani WC, prysznic, 8 miejsc noclegowych, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz bar. Podziwiać stąd można wspaniałą panoramę miasta.

  • Panorama Pyzdr
    • autor: fot. S. Mazurczak - Przystań wodniacka z panoramą Pyzdr w tle

Pyzdry to jeden z najdawniejszych grodów Wielkopolski. Jego centrum stanowi rozległy rynek, na południe od którego znajduje się kościół parafialny pw. Narodzenia NMP. Jest to budowla gotycka z neobarokowym wnętrzem.

  • Fara w Pyzdrach
    • autor: fot. M. Jadryszak - Kościół farny

Położony niedaleko przystani pofranciszkański zespół klasztorny pochodzi z XIII w. Jego fundatorem najprawdopodobniej był Bolesław Pobożny. Warto zwiedzić należący do klasztoru kościół pw. Ścięcia Głowy Jana Chrzciciela oraz mieszczące się w jego wschodnim skrzydle Muzeum Ziemi Pyzdrskiej.

  • Klasztor w Pyzdrach
    • autor: fot. M. Jadryszak - Wnętrze kościoła pw. Ścięcia Głowy Jana Chrzciciela

5,3 km Ujście rzeki Prosny w miejscowości Modlica na granicy Nadwarciańskiego Parku Narodowego. W pobliżu wsi znajduje się, doskonale widoczne szczególnie z lotu ptaka, liczące 2500 lat prehistoryczne grodzisko z czasów kultury łużyckiej. Na jego terenie archeolodzy odkryli ślady najstarszej chaty w Wielkopolsce.

  • Grodzisko
    • autor: fot. arch. Towarzystwa Kulturalnego „Echo Pyzdr” - Grodzisko w Modlicy

7,3 km Pomost dla kajakarzy na prawym brzegu rzeki w miejscowości Spławie.

  • Spływ kajakowy po Warcie
    • autor: fot. arch. LGD „Z Nami Warto” - Kajakarze na Warcie

10,8 km Nowa Wieś Podgórna, prom górnolinowy do Pogorzelicy o udźwigu 10 t. i pomosty dla kajakarzy po prawej i po lewej stronie rzeki. Granica Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego.

  • Prom w Nowej Wsi Podgórnej
    Prom w Nowej Wsi Podgórnej

W Pogorzelicy nad rzeką stoi kościół. Stąd szlak pieszy prowadzi do Śmiełowa (5 km), gdzie można zwiedzić muzeum poświęcone Adamowi Mickiewiczowi. Zaczynają się tereny Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego obfitujące w najpiękniejsze krajobrazy. Dębina i bór sosnowy tworzą zielone, wysokie ściany, dochodzące do samej meandrującej na tym odcinku rzeki. 

17 km Pomost dla kajakarzy w miejscowości Czeszewo, prom górnolinowy o udźwigu 15 t. Na lewym brzegu, obok dojazdu do promu, do dyspozycji wodniaków miejsce biwakowe z paleniskiem.

  • Czeszewska okolica
    • autor: fot. arch. LGD „Z Nami Warto” - Ośrodek Edukacji Leśnej w Czeszewie
  • Czeszewo
    • autor: fot. J. Sznajder - Starorzecze Warty w Rezerwacie Czeszewski Las

Jest to znakomity punkt wypadowy do niezwykłych miejsc tworzących Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy, m.in. do rezerwatów Dwunastak i Czeszewski Las, w którym ukryte są starorzecza Warty. Warto odwiedzić Ośrodek Edukacji Leśnej w Czeszewie, z siedzibą w zabytkowej leśniczówce położonej nad samą rzeką, i pospacerować znajdującymi się w jego okolicy ścieżkami dydaktycznymi.

20,3 km Pomost dla kajakarzy przy malowniczym ujściu rzeki Lutynia w miejscowości Orzechowo. W widłach Lutyni i Warty rosną imponujące dęby, jesiony, wiązy i graby.

Opracowano m.in. na podstawie strony www.kajakiempowarcie.pl

Strona internetowa Wielkiej Pętli Wielkopolski

Zapis GPS

Newsletter