„Kadry z powiatu” wybrane

Od 5 lipca do 30 września trwał nabór prac w ogłoszonym przez Zarząd Powiatu Wrzesińskiego konkursie fotograficzno-artystycznym „FOTOart Kadry z powiatu”.

Do celów konkursu należały przede wszystkim aktywizacja lokalnej społeczności, zachęcenie jej do współpracy z powiatem wrzesińskim, upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym, a także o zabytkach naszego regionu w sposób artystyczny. Wspieranie zdolnych ludzi przyczynia się do promocji samego powiatu.

Zaproszenie do współpracy przyjęło siedmioro uczestników, którzy nadesłali łącznie 18 prac konkursowych. Posiedzenie komisji, która oceniła zgłoszenia, odbyło się 6 października. Członkowie byli jednogłośni, by za całokształt przesłanych prac docenić troje uczestników. Bezkonkurencyjnie pierwsze miejsce zajęły fotografie o tytułach: „Dwie wieże”, „Zjawy” i „Droga”, wykonane w Miłosławiu i okolicach, które zachwyciły jurorów nie tylko kunsztem wykonania, ale także wyrafinowanymi kadrami. – Na tych fotografiach zgadza się wszystko: czas ich wykonania, wybór miejsc, piękne światło i dobrze skadrowany obraz, są to piękne fotografie – mówił Andrzej Jerzy Lech, który w obradach uczestniczył zdalnie z Nowego Jorku. Drugie miejsce zajęły fotografie: „Lawendowe Pyzdry”, „Nadwarciańskie klimaty” i „Zapomniany wiatrak”. – Myślałem, że znam to miejsce, ale nie wiedziałem, że aż tak się zmieniło – mówił zauroczony fotografią z Pyzdr Karol Szymkowiak, który również uczestniczył w pracach komisji zdalnie z Poznania. Trzecie miejsce zajęły czarno-białe fotografie analogowe: „Biała samotnia” i „Ukłon” przedstawiające kadry z gminy Kołaczkowo (Grabowo Królewskie i Krzywa Góra). Za nietuzinkowe podejście do konkursu członkowie komisji postanowili wyróżnić pracę „Września mój powiat”. – Praca ta zasługuje co najmniej na okładkę kalendarza – mówił Piotr Nowak, fotograf z zamiłowania, regionalista, któremu Września jest szczególnie bliska. Drugie wyróżnienie otrzymała praca „Słoneczniki” wykonana w Grzybowie. – To typowe ujęcie kalendarzowe, żal byłoby go nie wykorzystać – mówił Mirosław Jadryszak, który wielokrotnie współpracował ze Starostwem Powiatowym we Wrześni, dostarczając zdjęcia przedstawiające przyrodę, zabytki czy wydarzenia z naszego regionu.

Gratulujemy wszystkim laureatom konkursu fotograficzno-artystycznego „FOTOart Kadry z powiatu”, których przedstawiamy w zbiorczej klasyfikacji poniżej:

I miejsce – Marcin Popławski

II miejsce – Hanna Ludwiczak

III miejsce – Milena Kwiatkowska

Wyróżnienia: Bianka Nawrocka i Izabela Wolsztyniak

Wszyscy zwycięzcy konkursu otrzymają karty prezentowe oraz albumy Andrzeja Jerzego Lecha z Kolekcji Wrzesińskiej 2010 wraz z pamiątkowymi dyplomami. Nagrodzone prace zostaną wykorzystane do wykonania kalendarza powiatu wrzesińskiego na rok 2023. Wręczenie nagród laureatom odbędzie się podczas wernisażu prac w Powiatowej Scenie Kultury ZAMKOWA w Miłosławiu. O terminie wydarzenia będziemy informować.

Julia Sosna

 •  
 • Fotoart - zdjęcie konkursowe
  Biała samotnia – Milena Kwiatkowska
 • Fotoart - zdjęcie konkursowe
  Dwie wieże – Marcin Popławski
 • Fotoart - zdjęcie konkursowe
  Lawendowe Pyzdry – Hanna Ludwiczak
 • Fotoart - zdjęcie konkursowe
  Nadwarciańskie klimaty – Hanna Ludwiczak
 • Fotoart - zdjęcie konkursowe
  Słoneczniki – Izabela Wolsztyniak
 • Fotoart - zdjęcie konkursowe
  Ukłon – Milena Kwiatkowska
 • Fotoart - zdjęcie konkursowe
  Zjawy – Marcin Popławski
 • Fotoart - zdjęcie konkursowe
  Droga – Marcin Popławski
 • Fotoart - zdjęcie konkursowe
  Września mój powiat – Bianka Nawrocka
 • Fotoart - zdjęcie konkursowe
  Zapomniany wiatrak – Hanna Ludwiczak
 • nowy termin FOTOart Kadry z powiatu