Quest olęderski

Lekcja historii z dawką ruchu na dwóch kółkach

Turystyka rowerowa od wielu lat stanowi ciekawą formę spędzania wolnego czasu. Jednak warto połączyć aktywność fizyczną z pogłębianiem wiedzy historycznej. Koło Gospodyń Wiejskich w Nekielce proponuje badanie lokalnej historii, a mianowicie zgłębianie wiedzy o Olędrach. Od kilku miesięcy trwały prace nad projektem, którego zwieńczeniem jest Quest Olęderski.

Quest to rodzaj gry terenowej, polegającej na rozwiązywaniu zagadek podczas podążania wyznaczoną trasą, której zwieńczeniem jest dotarcie do skrzyni skarbów. W niej właśnie znajduje się pieczęć potwierdzająca ukończenie zadania. Questy zostały opracowane w wielu miejscach w naszym kraju, w samej Wielkopolsce jest ich ponad 100, a w powiecie wrzesińskim we Wrześni, w Pyzdrach, w Miłosławiu oraz w Szamarzewie. Gra ze startem w Nekli i metą w Nekielce będzie piątą taką propozycją w naszym regionie. O Wielkopolskich questach można dowiedzieć się więcej na stronie www.regionwielkoposka.pl.

Trasa Questu Olęderskiego zaczyna się na nekielskim rynku, prowadzi czerwonym szlakiem rowerowym przez charakterystyczne punkty związane z osadnictwem olęderskim. Cała trasa zabiera ok. 3 godzin, ale 20-kilometrowy odcinek można pokonać w dowolnie wybranym dla siebie czasie. Nie jest potrzebna szczegółowa wiedza – odpowiedzi na pytania same przychodzą do głowy i jedyne, co jest potrzebne to zamiłowanie do jazdy rowerem i chęć zgłębiania wiedzy o historii naszej małej ojczyzny.

Pomysł na opracowanie tej formy gry terenowej zainicjowało Koło Gospodyń Wiejskich w Nekielce, która silnie związana jest z historią osadnictwa olęderskiego. Realizacja projektu możliwa była dzięki wsparciu merytorycznym Jerzego Osypiuka, prezesa Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego. Środki na opracowanie projektu KGW pozyskało w ramach otwartego konkursu ofert powiatu wrzesińskiego w obszarze związanym z promowaniem lokalnej historii. Wydarzenie zostało objęte patronatem burmistrza Nekli, gdzie od lat organizowany jest Rajd Rowerowy „Śladami osadnictwa olęderskiego”.

Quest Olęderski to ciekawa forma popularyzowania turystyki rowerowej łączącej elementy krajoznawcze i historyczne, promująca gminę Nekla i powiat wrzesiński jako region wart odwiedzenia. Przedsięwzięcie zostało wpisane na listę Wielkopolskich Questów. Miłośników tej formy spędzania czasu wolnego przybywa z roku na rok.

KGW w Nekielce działa od jesieni 2021 roku i to, że już może pochwalić się takim osiągnięciem bardzo cieszy i motywuje do dalszego działania na rzecz lokalnej społeczności. Przełamuje również stereotyp dotyczący tej formy zrzeszania, dowodząc, że współpraca wielu osób o różnych zainteresowaniach i osobowościach może przynosić wiele dobrego.

Joanna Musiałkiewicz

Przewodnicząca KGW w Nekielce