Podręczniki

Czy możliwa jest reklamacja podręczników? TAK, ale przyjęcie zwrotu jest tylko dobrą wolą sprzedawcy.

Nie ma zwrotów pełnowartościowych towarów

Pan Karol w ostatnim czasie kupił robota kuchennego. Gdy go rozpakował, stwierdził, że nie spełnia jego oczekiwań. Czy może zwrócić go sprzedawcy? 

Czy umowy ustne są ważne?

TAK. Zawierając np. umowę o dzieło na wykonanie określonych prac remontowych można to uczynić ustnie.

Każdy pracuje na swoje długi

Pani Wanda pyta, czy będzie musiała spłacać długi dorosłej córki, która jest zameldowana w jej mieszkaniu. W przeszłości jej córka żyła lekkomyślnie, zaciągając różne pożyczki i inne zobowiązania, których nie spłacała. 

Czy żyrant może ścigać dłużnika?

Tak. Pan Krzysztof powinien przygotować na piśmie dobrowolne wezwanie do zapłaty skierowane do dłużniczki i wysłać je pocztą (koniecznie za potwierdzeniem odbioru lub listem poleconym) na jej adres.

Zasady bezpiecznych pożyczek

Zawierając umowę pożyczki, należy zwrócić uwagę między innymi na niżej podane szczegóły, ponieważ pochopne i nieprzemyślane decyzje finansowe mogą zrujnować życie.

Sposoby zawierania umów

Istnieją trzy główne formy zawierania umów: ustna – np. zlecenie farbowania włosów czy zamówienie ślusarza do wymiany zamka w drzwiach, pisemna – np. podpisanie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, zakup auta, i dorozumiana – np. korzystanie z myjni bezdotykowej, kasowanie biletu w tramwaju.

W zakładzie kosmetycznym

Po okresie zimowym wielu z nas zechce odwiedzić zakłady kosmetyczne, aby co nieco poprawić w swoim wyglądzie czy odświeżyć urodę. 

Przecena towaru a prawa konsumenta

Kupując towar przeceniony nie tracimy praw konsumenckich.

Niechciana przesyłka – co z nią zrobić?

Pani Jadwiga po rozmowie telefonicznej przeprowadzonej w okresie przedświątecznym otrzymała do skrzynki pocztowej paczkę z bielizną z żądaniem zapłaty oraz wykazem sankcji, jakie jej grożą w razie nieprzyjęcia przesyłki i nieuregulowania należności. Czy musi uiścić opłatę?

Zakupy przedświąteczne

Przed nami okres wzmożonych zakupów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Handlowcy z pewnością będą nas kusić promocjami i rabatami. Jak uniknąć błędnych decyzji? Czy można oddać nietrafiony zakup? Co z reklamacją?

Czy można fotografować towary w sklepie?

Ostatnio konsumentka zadała mi pytanie, czy można wykonać zdjęcia produktów w markecie. Gdy zrobiła taką fotografię, ochrona sklepu zażądała usunięcia zdjęcia z telefonu.

Różnica między zadatkiem a zaliczką

Jest istotna. Zadatek i zaliczka to przedpłaty będące formami zabezpieczenia zrealizowania umowy i podlegające zaliczeniu na poczet przyszłego wynagrodzenia za wykonanie zleconego umową zadania.

Czy warto spisać umowę pożyczki?

TAK. Każdy z nas pożycza komuś lub od kogoś pieniądze. Zazwyczaj są to niewielkie kwoty przekazywane z ręki do ręki bez większych formalności i większych problemów. Jeżeli jednak gdy ktoś nam bliski chce pożyczyć od nas konkretną, dużą kwotę pieniędzy, należy być ostrożnym i co najmniej potwierdzić pożyczaną kwotę na piśmie, a najlepiej spisać umowę.

U kogo złożyć reklamację nieudanych wczasów?

Państwo M. byli na wczasach w Grecji. Na miejscu okazało się, że hotel, w którym zostali zakwaterowani, ma niższy standard, niż było to zapisane w umowie. Nie chcieli sobie jednak psuć wakacji i nie zgłosili swoich zastrzeżeń na miejscu u rezydenta. Po powrocie z wakacji postanowili mimo wszystko złożyć reklamację w biurze podróży, ale przedstawiciel biura nie chciał jej przyjąć, twierdząc, że powinni ją złożyć już w trakcie pobytu na wypoczynku

Czy można reklamować każdą usługę turystyczną?

Pani Krystyna pyta, czy można reklamować wycieczkę zagraniczną wykupioną w systemie Last minute.

Czy można urządzać grillowanie na balkonie?

Pan Paweł pyta, czy sąsiedzi mogą rozpalać grill węglowy na balkonie swojego mieszkania, skoro nie dość, że grill dymi, to pieczone potrawy wydzielają różne zapachy. Co ma zrobić z tą uciążliwością.więcej

Odszkodowanie za porysowane auto

Panu Mateuszowi ktoś w nocy porysował samochód. Auto będzie musiał oddać do lakierowania. Czy w sytuacji, gdy nie wie kto to zrobił, może liczyć na odszkodowanie od ubezpieczyciela?

Towar kupowany za kredyt

Jeżeli chcemy kupić towar za kredyt, przede wszystkim musimy przeanalizować swoje możliwości finansowe i propozycje banków czy innych instytucji kredytowych.

Co zrobić, gdy bankomat nie wyda pieniędzy?

Czasem bankomat nie wydaje pieniędzy zgodnie z wystukaną na nim kwotą albo otrzymujemy inną kwotę od zaplanowanej. Co wtedy?

Przedawnienie opłat

Ostatnio jeden z konsumentów otrzymał rozliczenie za wywóz śmieci sprzed kilku lat z żądaniem uregulowania należności. Pyta, czy takie postępowanie przedsiębiorcy jest zgodne z prawem?

Cztery zasady bezpiecznych pożyczek

Pochopne i nieprzemyślane decyzje finansowe mogą zrujnować życie. Wielokrotnie słyszeliśmy o kłopotach osób, które wpadły w problemy finansowe nawet zaciągając drobne pożyczki. Niewiele jednak potrzeba, aby życiowych problemów uniknąć. Wystarczy pamiętać i zachować cztery podstawowe zasady.

Obowiązki sprzedawcy związane z wydaniem towaru

W nawiązaniu do poprzedniego artykułu, kontynuujemy temat umów. Otóż w razie sprzedaży towarów konsumpcyjnych na sprzedawcy ciążą obowiązki związane z zawarciem umowy bez względu na to, w jaki sposób do tego dochodzi.więcej

Formy i sposoby zawierania umów

Czasem musimy zawrzeć umowę. Jak je rozróżnić?

Czy przy umowie zawieranej na odległość ma znaczenie forma odbioru towaru?

Nie. Jeżeli zawierany umowę na odległość (Internet, telefon) nie ma znaczenia forma odbioru towaru.

Czy opakowanie produktu konieczne jest do złożenia reklamacji?

Wiele osób odwiedzających powiatowego rzecznika konsumenta pyta, czy opakowanie, w jakim został zakupiony produkt, jest konieczne do złożenia reklamacji?

Czy przecena towaru ma wpływ na prawa konsumenta?

Nie. Kupując towar przeceniony nie tracimy praw konsumenckich. Konsument musi jednak wiedzieć, z jakiego powodu towar został przeceniony.

Co zrobić z niechcianą przesyłkę pocztową

Pani Teresa po rozmowie telefonicznej przeprowadzonej w okresie przedświątecznym otrzymała do skrzynki pocztowej przesyłkę z bielizną z żądaniem zapłaty oraz wykazem sankcji, jakie jej grożą w razie nieprzyjęcia przesyłki oraz nieuregulowania należności. Czy musi zapłacić za tę przesyłkę?

Zakupy w okresie przedświątecznym

Przed nami czas wzmożonych zakupów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Stąd z pewnością nie zabraknie promocji, rabatów czy innych zachęt do zakupów. Jak uniknąć błędnych decyzji? Czy można oddać nietrafiony zakup? Co z reklamacją?

Czy właściciel może dowolnie dysponować prawem do mieszkania?

Pani Grażyna jest właścicielką spółdzielczego mieszkania, w którym zamieszkuje z dorosłym synem. Chce je obecnie sprzedać, bo jej zdaniem jest ono dla niej za duże. Czy ma takie prawo, czy synowi musi kupić inne mieszkanie zastępcze?

Umowa przedwstępna

Pan Henryk chce kupić mieszkanie. Czy konieczna jest rezerwacja w postaci umowy przedwstępnej?

Skarga na dłużnika

Halina pyta, co może zrobić, ponieważ osoba, której pożyczyła pieniądze, nie chce ich oddać i specjalnie pozbywa się majątku.

Nasz azyl domowy

Pan Stefan pyta, czy sąsiedzi mogli wezwać policję w sytuacji, gdy on prowadził w ciągu dnia w swoim mieszkaniu prace remontowe związane z używaniem wiertarek wywołujących hałas. Rzeczywiście, mogli to uczynić. Jednak pan Stefan nie pozwolił funkcjonariuszom wejść do środka mieszkania, mimo że nalegali. Czy postąpił słusznie?

Kto jest adresatem reklamacji?

W zakupionym niedawno telewizorze popsuł się element umożliwiający właściwy odbiór programów. Pan Grzegorz zgłosił się do sprzedawcy, jednak on nie chciał przyjąć reklamacji i odsyłał konsumenta do producenta, który udzielił gwarancji na zakupiony sprzęt. Czy ma takie uprawnienia?więcej

Reklamacja podręczników

Sprzedawca nie musi przyjąć zwrotu podręcznika tylko dlatego, że kupujący się rozmyślił lub omyłkowo kupił nie taką książkę, jaką chciał. Jeżeli książka ma wady, konsument ma prawo do jego reklamacji, a sklep nie może za to pobierać żadnych opłat.więcej

Reklamacja nieudanych wakacji

Pan Krzysztof wrócił z wakacji, ale wypoczynek nie był udany, bo organizator nie do końca wywiązał się z umowy. W związku z tym pyta czy może reklamować ten wyjazd.

Rękojmia czy gwarancja?

Pan Karol pyta, z jakiego sposobu złożenia reklamacji może skorzystać: rękojmi czy gwarancji? Wybór zależy do konsumenta.

Umowy zawierane przez telefon

Pani Zuzanna pyta, czy może zawrzeć umowę przez telefon, bo zainteresował ją pewien towar z reklamy telewizyjnej.

Czy można rozpalić grill na balkonie?

Pani Krystyna pyta, czy sąsiedzi mogą rozpalać grill węglowy na balkonie swojego mieszkania, który nie dość, że dymi, to jeszcze wydziela drażniące zapachy podczas pieczenia potraw. Co zrobić z tą uciążliwością?

Umowa z operatorem

Czy można rozwiązać umowę z operatorem telefonicznym?

Za co zapłaci konsument przy zwrocie towaru zakupionego przez Internet?

Pani Krystyna zdecydowała się na zwrot towaru zakupionego poprzez Internet. Pyta, czy sprzedawca zwracając cenę zakupu, musi oddać również koszty przesyłki.

Czy można dostać premię gwarancyjną z książeczki mieszkaniowej PKO?

TAK. Oszczędności zgromadzone na starej książeczce mieszkaniowej PKO można wykorzystać i otrzymać premię gwarancyjną. Należy jednak spełnić dwa warunki

Kiedy gwarancja ulega przedłużeniu o czas naprawy?

Panu Krzysztofowi popsuł się telewizor objęty jeszcze ochroną gwarancyjną. Od dwóch miesięcy jest w serwisie w naprawie. Konsument pyta, czy o ten czas przedłużona zostanie jego gwarancja?

Kto odpowiada za szkody wyrządzone przez dzieci?

Pani Krystyna była na zakupach z pięcioletnim synkiem, który niechcący stłukł wazon. Właściciel sklepu zażądał zapłaty za zniszczony produkt. Czy słusznie?

Umowa pożyczki

Pani Maria zamierza pożyczyć znajomej większą kwotę pieniędzy. Pyta, czy konieczne jest spisanie umowy?

Reklamacji ciąg dalszy

Oto kolejne rady związane z reklamacjami.

Przyczyny reklamacji - wady towaru

Prawo do złożenia reklamacji z tytułu rękojmi przysługuje konsumentowi wówczas, gdy towar ma wadę fizyczną, a więc jest niezgodny z umową. Oto najczęstsze przyczyny tej niezgodności:

Rękojmia czy gwarancja?

Gdy wystąpi wada w zakupionym towarze, pierwszą decyzją jest wybór podstawy złożenia reklamacji. Konsument ma do wyboru gwarancję (o ile została udzielona) albo rękojmię.

Nowe prawo konsumenckie

Jak już wcześniej pisałam od 25 grudnia 2014 roku obowiązuje nowe prawo konsumenckie zawarte w ustawie z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta (Dz.U. poz. 827).

Czy można zwrócić towar?

Możliwość odzyskania pieniędzy za nieudany zakup i towar zwrócony bez wad zależy od rodzaju i miejsca zawartej ze sprzedawcą umowy.

Zakupy przed świętami - o czym pamiętać?

Przed nami okres wzmożonych zakupów. Handlowcy będą kusić promocjami, rabatami i innymi zachętami do wydawania pieniędzy w związku ze Świętami Bożego Narodzenia. Jak uniknąć błędnych decyzji? Czy można oddać nietrafiony prezent? Co z reklamacją?

Czy należy sprzątać chodnik?

Mamy jesień, zbliża się zima. Dlatego chciałam zwrócić uwagę czytelników, zwłaszcza właścicieli i administratorów nieruchomości, aby zadbali o sprzątanie chodników przylegających do posesji. więcej

Dokarmianie ptaków - wolno czy nie?

Ktoś zapytał mnie, czy dokarmianie ptaków jest legalne i dopuszczalne, bo koło jego bloku jedna z lokatorek wynosi resztki jedzenia, do których zlatują stada ptaków i zanieczyszczają okolicę.

Ekshumacja zwłok

Pani Maria chce zamieszkać u córki w innej miejscowości. Chciałaby tam też przenieść groby swoich rodziców i męża. Jakie powinna załatwić formalności?

Jak sprawdzić, czy jesteśmy w rejestrze dłużników

Konsument, który ma długi, bo nie płacił bieżących rachunków w terminie (np. za telefon, energię, wodę lub czynsz), może być wpisany do rejestru dłużników.

Czy sprawność towaru można sprawdzić w sklepie?

Pan Czesław zakupił telewizor. Chciał sprawdzić na miejscu, w sklepie, czy telewizor działa, ale sprzedawca powiedział, aby sprawdził go już w domu. Jeśli okaże się, że telewizor nie działa prawidłowo, będzie mógł w umówionym ze sprzedawcą terminie ten odbiornik zwrócić lub wymienić na sprawny. Czy sklep może odmówić przetestowania sprzętu na miejscu?

Obowiązek sprzątania po zwierzętach

Ostatnio ktoś zapytał mnie: Czy istnieje obowiązek sprzątania po swoich pupilach?

Kupujemy podręczniki

Rozpoczyna się kolejny rok szkolny i niekiedy konsumenci mają problemy przy zakupie podręczników. Stąd kilka przypomnień i wyjaśnień. Sprzedawca nie musi przyjąć zwrotu podręcznika tylko dlatego, że kupujący się rozmyślił lub omyłkowo kupił nie taką książkę, jaką chciał. W tym miejscu przypominam: nie ma zwrotów pełnowartościowych towarów. Jest to nadal dobra wola sprzedawcy. Natomiast jeżeli książka ma wady, konsument ma prawo do jej reklamacji.

Finanse na wakacjach

Wyjeżdżając na urlop tak w kraju, jak i zagranicę warto się zastanowić, ile gotówki i jakie karty płatnicze zabrać ze sobą.

Czy można reklamować towar bez opakowania?

TAK. Przepisy nie nakładają na konsumenta obowiązku dostarczenia reklamowanego towaru w oryginalnym opakowaniu

Umowa ustna też ważna

Czy można się ustnie umówić na wykonanie remontu mieszkania?

Zniszczone pieniądze

Czy posiadacz przedartego, wypranego, popisanego lub niekompletnego banknotu może go wymienić?

Czy paragon jest niezbędny do złożenia reklamacji?

  • elzbieta strzalek malecka

Obowiązki przedsiębiorcy i konsumenta przy odstąpieniu od umowy zawartej na odległość

Co zrobić w przypadku, gdy towar, który kupujemy na przykład przez Internet, jest trefny?

Reklamacja niewłaściwie wykonanej usługi

  • elzbieta strzalek malecka

Czy kupując przeceniony towar tracimy prawa konsumenta?

  • elzbieta strzalek malecka

Czy zadatek i zaliczka to ta sama przedpłata?

NIE. Są to przedpłaty będące formą zabezpieczenia zrealizowania umowy, podlegające zaliczeniu na poczet przyszłego wynagrodzenia za wykonanie zleconego umową zadania. Różnica między nimi ujawnia się w momencie odstąpienia od umowy.

Co warto wiedzieć o poręczeniu kredytu?

Oto podstawowe zasady, którymi należy się kierować, jeśli zamierzamy podżyrować komuś pożyczkę.

Co zrobić z niechcianą przesyłką?

Pan Tadeusz po rozmowie telefonicznej przeprowadzonej w okresie przedświątecznym otrzymał pocztą nasadkę do ręcznej maszynki do golenia z żądaniem zapłaty oraz wykazem sankcji, jakie mu grożą w razie nieprzyjęcia przesyłki oraz nieuregulowania należności. Czy musi zapłacić?

Gorączka zakupów

Przed nami czas świątecznego zakupowego szaleństwa. Na pewno nie zabraknie promocji i rabatów. Jak uniknąć błędnych decyzji? Czy można oddać nietrafiony zakup? Co z reklamacją?

Gdy dowód osobisty traci ważność

Do rzecznika zadzwonił oburzony konsument z problemem - bank nie wypłacił mu pieniędzy, bo okazało się, że ma nieważny dowód osobisty.

Czy można wziąć dowód osobisty jako zastaw?

Pan Stanisław tankując paliwo na stacji benzynowej chciał zapłacić kartą płatniczą. Niestety operacja z nieznanych mu powodów nie mogła być zrealizowana. Sprzedawca zażądał pozostawienia jako zastawu dowodu osobistego. Czy było to zgodne z prawem?

Czy można odebrać grób?

Pani Wiktoria opiekuje się miejscem spoczynku swojej matki. Jest to grób ziemny niewymurowany, nie ma też nagrobka. Jest natomiast krzyż i kwiaty. Pani Wiktoria pyta, czy w sytuacji, gdy nie ma ona rodzeństwa ani innej bliskiej rodziny, grób ten może jej zostać odebrany przez administrację cmentarza.

Arbiter Bankowy

Pan Damian na problemy z bankiem, który udzielił mu kredytu. Oprócz pomocy rzecznika konsumenta może zwrócić się do Arbitra Bankowego lub Komisji Nadzoru Finansowego, przy której działa Sąd Polubowny. Podstawą wszczęcia postępowania przez te instytucje jest złożenie reklamacji na piśmie.

Gdy zaginie dowód osobisty

Pani Grażyna nie może znaleźć dowodu osobistego. Nie wie też, w jakich okolicznościach mógł zaginąć. Pyta więc co należy zrobić w takiej sytuacji?

Oszust w sieci ? jak się bronić?

Pani Danuta zamówiła w Internecie bluzkę. Zrobiła przelew i ponad miesiąc czekała na towar, który niestety do niej nie dotarł. Sprzedawca twierdzi, że bluzka została wysłana zgodnie z dyspozycją. Co można zrobić?

Zakup podręczników

Rozpoczął się kolejny rok szkolny i zdarza się, że mamy problemy z zakupionymi książkami. Trzeba pamiętać, że sprzedawca nie musi przyjąć zwrotu podręcznika tylko dlatego, że się rozmyśliliśmy lub pomyliliśmy tytuł. Jeśli jednak książka ma wady, konsument ma prawo do jej reklamacji, a sklep nie może za to pobierać żadnych opłat.

Za co odpowiada biuro podróży?

Pan Krzysztof chciał zareklamować jedną z imprez, jaką biuro podróży zagwarantowało mu podczas wczasów w Egipcie. Biuro twierdzi jednak, że nie może on złożyć takiego zażalenia, ponieważ organizatorem imprezy był miejscowy kontrahent. Czy organizator wczasów ponosi odpowiedzialność za swoich zagranicznych podwykonawców?

Gdzie złożyć reklamację nieudanych wczasów?

Państwo M. byli na wczasach w Chorwacji. Na miejscu okazało się, że hotel, w którym zostali zakwaterowani, ma niższy standard, niż było to zapisane w umowie.

Wakacje - trudny czas dla zwierząt

Urlopowy okres letni to dla zwierząt trudny czas. Należy pamiętać, że porzucenie psa lub kota czy innego zwierzęcia jest traktowane jako znęcanie się.

Informacje BIK

Z bazy danych gromadzonych w Biurze Informacji Kredytowej (strona www.bik.pl) mogą korzystać wszyscy, a wiec nie tylko banki, ale także indywidualni klienci.

Pies na wakacjach

Konsumentka pyta, czy może zabrać swojego psa na wakacje, ponieważ nie ma go z kim zostawić.więcej

Gdy bankomat się pomyli

Co zrobić, gdy bankomat nie wyda pieniędzy albo otrzymamy inną kwotę od zaplanowanej?

Czy zawsze konieczny jest paragon?

Jeżeli składamy reklamację, najprościej jest przedstawić dowód zakupu, którym najczęściej jest paragon lub inny rachunek lub faktura. Co możemy zrobić, gdy nie mamy tych dokumentów?

Samochód kupowany za kredyt

Jeżeli chcemy kupić samochód za kredyt, przede wszystkim musimy przeanalizować swoje możliwości finansowe i propozycje banków czy innych instytucji kredytowych.

Co może, a czego nie może windykator?

Z firmami windykacyjnymi możemy mieć do czynienia, gdy nie spłacamy naszych zobowiązań. Co wobec dłużników windykatorowi wolno, a czego nie?

Zabezpieczenie bankowego konta internetowego

Coraz więcej osób korzysta z usług bankowych za pośrednictwem Internetu. Mając bankowe konto internetowe musimy je jednak chronić. Obecnie dostępnych jest kilka metod jego zabezpieczenia.

Co o nas wie BIK?

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która gromadzi, przechowuje i przetwarza dane osób zaciągających kredyty.

Niebezpieczne zabawki

Kupując dziecku zabawki, nie zawsze zastanawiamy się, czy są one dla niego bezpieczne. Żeby przekonać się, czy gadżet spełnia wymogi bezpieczeństwa, warto zajrzeć do rejestru prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak długo przechowywać rachunki

Przechowujemy dziesiątki różnych dokumentów, w tym rachunki, paragony czy faktury. Jak długo je trzymać w szafie?

Kto spłaca dług po śmierci kredytobiorcy

Śmierć osoby, która była zadłużona, miała kredyty czy pożyczki, nie sprawia, że jej zobowiązania wygasają. Zgodnie z prawem spadkowym obowiązek spłaty tych długów przechodzi na spadkobierców kredytobiorcy.

Bezpieczne zakupy i zwroty w Internecie

W ostatnim czasie coraz więcej konsumentów kupuje w sieci. Niekiedy jednak taka forma zakupu, skądinąd wygodna, naraża na problemy. Gdy się pojawią, warto znać swoje prawa i wiedzieć, jak je egzekwować.

Gdy list polecony nie dotarł do adresata

Pan Karol miesiąc temu wysłał do brata list polecony z ważnymi dokumentami. List nie doszedł. Poczta nadal doradza poczekać. Pan Karol chciałby wiedzieć, czy w tej sytuacji może domagać się od niej odszkodowania?

Zniszczone pieniądze - co można z nimi zrobić?

Uszkodzony banknot lub monetę można wymienić w każdym banku, nie tylko w Narodowym Banku Polskim, ale są pewne wymagania w tym zakresie.

Zarządzanie budżetem domowym - czy jest łatwe?

Jesteśmy jeszcze w okresie i nastroju świątecznym. Powoli jednak trzeba będzie wracać do codzienności i zrobić rachunek zysków oraz strat, sprawdzić, jak wygląda nasz budżet na najbliższy miesiąc. Kilka rad, jak rozsądnie zarządzać domowym budżetem.więcej

Zakupy w okresie przedświątecznym - kilka uwag

Przed nami czas wzmożonych zakupów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Z pewnością nie zabraknie promocji, rabatów czy innych zachęt do zakupów. Jak uniknąć błędnych decyzji? Czy można oddać nietrafiony zakup? Co z reklamacją?

Bierzesz kredyt - pamiętaj

Pani Danuta chce wziąć kredyt, aby zbliżające się święta były dostatnie i wystarczyło jej pieniędzy na planowane zakupy. Pyta, o czym musi szczególnie pamiętać.

Co robić, gdy dług trafił do windykacji

Pan Krzysztof wziął na raty telewizor, ale nie spłacił całej należności, bo przez kilka miesięcy był bezrobotnym. Teraz już pracuje, ale jego dług trafił do firmy windykacyjnej. Co to dla niego oznacza?

Jakie zakupy może robić dziecko?

Niewielkie. Dzieci nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych. Zakupy są jedną z takich czynności.

Czy wspólnota mieszkaniowa może zaciągnąć kredyt?

Pani Pelagia pyta, czy wspólnota mieszkaniowa, której jest członkinią, może zaciągnąć kredyt na ocieplenie budynku, w którym znajduje się jej mieszkanie. Czy konieczna jest na to jej zgoda?

Czy kredyt spłacają spadkobiercy?

Zmarła pani Zofia. Jej spadkobiercy, mąż i dzieci, pytają, czy będą spłacać kredyty, jakie ciążyły dotychczas na niej. Po śmierci osoby, która wzięła kredyt w banku czy innej instytucji finansowej, spłacają go spadkobiercy. Warto więc wiedzieć, jak tę sprawę załatwić, aby nie mieć kłopotów z bankiem.

Co trzeba wiedzieć o biurze podróży

Na zakończenie porad dotyczących letniego wypoczynku jeszcze raz przypominam o istotnych sprawach, które musimy ocenić przy planowanym wyjeździe za pośrednictwem biura podróży.

Czy można odstąpić wycieczkę innej osobie?

Pan Zenon podpisał umowę na spływ kajakowy i zapłacił za niego. Okazało się, że ze względów zdrowotnych nie może wziąć w nim udziału. Nie chce stracić pieniędzy, więc postanowił tę wycieczkę odstąpić bratankowi. Czy ma prawo to zrobić?

Czy można reklamować wycieczkę last minute?

Pan Krzysztof kupił bardzo atrakcyjną wycieczkę zagraniczną w ofercie last minute. Obawia się jednak, że za niższą cenę dostanie na miejscu niższy standard niż wynika to z umowy. Zastanawia się, co w razie gdy biuro podróży nie wywiąże się z podpisanej z nim umowy. Czy będzie mógł w normalnym trybie złożyć reklamację?

Odszkodowanie za nieudane wakacje

Państwo Nowakowie wybrali się na wymarzoną podróż do Egiptu. Zapłacili za tę podróż dużo pieniędzy. Impreza jednak nie spełniła ich oczekiwań, bo biuro podróży nie wywiązało się ze wszystkich ustaleń umowy. Nowakowie między innymi spali w hotelach o obniżonym standardzie, serwowane im jedzenie nie było urozmaicone, w dodatku nie zwiedzili wszystkich planowanych miejsc. Czy mimo że wycieczka już się odbyła i powrócili do kraju, mogą jeszcze zareklamować ten nieudany wyjazd?

Odwołany wyjazd

Państwo Kowalscy wykupili wycieczkę zagraniczną, ale niedawno biuro podróży zadzwoniło do nich z informacją, że wyjazd nie dojdzie do skutku, ponieważ ofertą zainteresowanych było zbyt mało chętnych. W zamian biuro proponuje wyjazd gdzie indziej. Co mogą w tej sytuacji zrobić?

Odpowiedzialność na parkingu

Państwo Nowakowie zostawili samochód na kilka godzin na parkingu strzeżonym. Gdy powrócili, okazało się, że ktoś ukradł kołpaki z kół. Właściciel parkingu umywa ręce i nie chce pokryć poniesionych strat. Co mogą zrobić państwo Nowakowie?

Zwroty towaru i reklamacje


Pan Krzysztof w ostatnim czasie kupił robota kuchennego. Gdy rozpakował sprzęt, stwierdził, że nie spełnia jego oczekiwań. Czy może go zwrócić sprzedawcy?

Chrońmy swoją tożsamość

W poprzednim artykule pisałam, jak postąpić, gdy zagubimy kartę bankomatową, dziś kontynuując ten temat parę wskazówek co robić, gdy zaginą nam inne dokumenty, w tym dokumenty tożsamości.

Premia gwarancyjna z książeczki PKO

Pani Danuta przy okazji porządkowania dokumentów znalazła starą książeczkę mieszkaniową założoną w PKO jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Pyta, co może z nią zrobić ? czy otrzyma zgromadzone pieniądze?

Co robić, gdy zginie karta bankomatowa

Pan Damian zagubił kartę bankomatową. Co ma zrobić, aby uniknąć problemów?

Czy listy polecone można dostawać prosto do skrzynki pocztowej?

Pani Cecylia mieszka daleko od poczty i ostatnio zachorowała. Nie zawsze jest w stanie odebrać przesyłkę od listonosza, kiedy ten przynosi ją do domu. Po nieodebrany list musi się wybrać na pocztę, a to w jej sytuacji jest pewnym problemem. Czy można tę sprawę rozwiązać w sposób korzystny dla pani Cecylii?

Jak zmienić dostawcę telewizji kablowej

Pan Tomasz od dwóch lat korzysta z usług telewizji kablowej. Chciałby jednak dotychczasowego dostawcę zmienić na innego, z lepszą ofertą. W jaki sposób może to zrobić?

Nowe zasady udzielania kredytu konsumenckiego

18 grudnia ubiegłego roku weszła w życie nowa ustawa o kredycie konsumenckim. Określa ona prawa przysługujące zaciągającemu kredyt bankowy konsumentowi, a także obowiązki instytucji udzielającej kredytu.

Zwrot zaliczki

Państwo Kowalscy chcą odnowić mieszkanie. Umówili się z malarzem i podpisali umowę określającą zakres robót oraz dali fachowcowi już kilkaset złotych. Niestety fachowiec przekłada z nieznanych im przyczyn termin rozpoczęcia prac. W tej sytuacji państwo Kowalscy chcieliby zrezygnować z jego usług. Czy mogą żądać od niego zwrotu zaliczki?

Co zrobić z kartą po zmarłym

Pani Michalinie niedawno zmarł mąż, który był posiadaczem karty bankowej. Wdowa pyta, co w tej sytuacji ma z nią zrobić.

Kiedy przedawnia się dług z rachunku

Windykator żąda od pani Zofii spłaty długu z zaległego rachunku za telefon. Od terminu jego zapłaty upłynęło już ponad 5 lat. Czy ten dług mógł się przedawnić?

Co zrobić z kiepskimi fachowcami?

Pani Barbara z mężem planują generalny remont kuchni i łazienki. Szukając fachowców chcą wiedzieć, czy należy podpisać umowę i jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi niedociągnięciami i usterkami.

Konsumencie, ustal możliwość zwrotu towaru ze sprzedawcą

Możliwość odzyskania pieniędzy za nieudany zakup i zwrócony towar bez wad zależy od miejsca i rodzaju umowy zawartej ze sprzedawcą.więcej

Sprzątanie śmieci

W ostatnim czasie jedna konsumentek zgłosiła problem sprzątania śmieci. Otóż obok domu pani Ireny jest sklep spożywczy. Klienci sklepu wyrzucają puszki i butelki po napojach oraz inne śmieci za ogrodzenie jej posesji. Właściciel sklepu twierdzi, że nie ma obowiązku tego sprzątać, bo to ogród pani Ireny. Czy ma rację?

Obowiązki właściciela psa

Rodzina pani Róży zamieszkała w domu jednorodzinnym i planuje wziąć psa ze schroniska. Ponieważ przyszli właściciele nigdy wcześniej nie opiekowali się psem, pytają, jakie wiążą się z tym obowiązki.

Gdy zginie bagaż

W razie utraty bagażu podczas podróży lub w czasie pobytu w hotelu należy koniecznie najpierw zawiadomić policję i właściciela.

Przeniesienie grobuPan Wiktor zamierza zamieszkać u syna w innej miejscowości. Przeprowadzając się chciałby tam też przenieść grób zmarłej żony. W jaki sposób ma to załatwić?

Pieniądze od firmy pożyczkowej

Czy pożyczać pieniądze od firmy pożyczkowej? Jeżeli nie mamy innej możliwości, to korzystajmy z takiej formy pomocy tylko w sytuacji bez wyjścia, wyjątkowo. Należy zawsze wybierać ofertę wyłącznie sprawdzonych firm pożyczkowych, dokładnie przeczytać umowę i pytać o interesujące nas szczegóły. Nie wolno wierzyć reklamom, które tak sugestywnie zachęcają nas do pobrania pieniędzy. Zawsze trzeba ocenić, czy będzie nas stać na spłatę pożyczki w umówionym czasie oraz czy planowany wydatek, na przykład na zakupy, jest nam niezbędny.

Zakup podręczników

Sprzedawca nie musi przyjąć zwrotu podręcznika tylko dlatego, że kupujący się rozmyślił lub omyłkowo kupił nie taką książkę, jaką chciał. Jeżeli jednak książka ma wady, konsument ma prawo do reklamacji, a sklep nie może za to pobierać żadnych opłat.

Pułapki letnich wyprzedaży

Letnie wyprzedaże w sklepach w pełni. Chętnie kupujemy przecenione towary. Wydaje nam się, że robimy wówczas korzystne zakupy. Ale czy na pewno?

Czy koszty reklamacji pokrywa sprzedawca?

Jeżeli sprzedawca zobowiązuje się naprawić wadliwy towar lub wymienić go na nowy, ma także obowiązek zwrócić konsumentowi koszty związane ze złożeniem reklamacji (w szczególności kosztów demontażu, dostarczenia, robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia).

Co to jest BIK?

Jeżeli braliśmy kredyt lub pożyczkę w banku albo w innej instytucji kredytowej, nasze dane trafiły do BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej.

Gdy mamy problemy ze spłatą kredytu

Są sytuacje, gdy brakuje nam pieniędzy na spłatę kredytu. Jest to już poważny problem, jeżeli okres niespłacenia rat przekracza 30 dni. Bank może w tej sytuacji rozpocząć windykację naszego zadłużenia, włączając w to sąd i komornika, lub sprzedać nasz dług firmie windykacyjnej, specjalizującej się w odzyskiwaniu zobowiązań finansowych.

Czy można zwrócić rozpakowaną płytę?

Pan Janusz kupił przez Internet najnowszą wersję jednej z popularnych i reklamowanych gier komputerowych. Niestety nie spełniła ona jego oczekiwań. Czy może ją zwrócić?

Co może kontroler biletów

Pan Jan jechał autobusem bez biletu i złapał go kontroler. Gdy nie chciał okazać dowodu tożsamości, został zatrzymany. Gapowicz zastanawia się, czy kontroler mógł tak postąpić?

Kto zapłaci za porysowane auto

Panu Arturowi ktoś w nocy porysował samochód. Auto będzie musiał oddać do lakierowania. Czy w sytuacji, gdy nie wie, kto to zrobił, może liczyć na odszkodowanie od ubezpieczyciela?

Nie trać z oczu karty

Kartą płatniczą możemy płacić już w bardzo wielu miejscach. To bardzo wygodna forma płatności, bo nie wymaga noszenia przy sobie gotówki. Przy płaceniu nią należy jednak zachować ostrożność.

Czy za gwarancję pobierana jest opłata?

Kupując telewizor pani Karolina domagała się od sprzedawcy udzielenia gwarancji. Sprzedawca poinformował jednak, że może ją otrzymać dopiero po uiszczeniu dodatkowej opłaty: czyli telewizor z gwarancją kosztowałby więcej. Czy gwarancja daje pani Karolinie dodatkowe uprawnienia, za które warto byłoby dopłacać?

Pożyczka gotówkowa w banku

Pożyczka gotówkowa to szczególnie reklamowany przez banki sposób szybkiego zdobycia pieniędzy.

Reklamacja żywności

Pan Marian kupił - już na Wielkanoc - szynkę konserwową. Data do spożycia podana na puszce miała upłynąć za miesiąc. Ze względu na przyjazd niespodziewanych gości pan Marian jednak otworzył konserwę wcześniej i okazało się, że szynka jest zepsuta. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Zwrot towaru a płatność kartą

Pani Zuzanna chciała zwrócić w sklepie bluzkę, którą kupił jej narzeczony, ponieważ okazała się za mała. Za towar zapłacił kartą i tu pojawił się problem, bo ekspedientka oświadczyła, że nie może oddać gotówki i odmówiła przyjęcia towaru, chociaż sklep przyjmuje zwroty w ciągu 5 dni. Czy jeżeli za towar zapłaci się karta nie można zwrócić towaru?

Uważaj na pułapki handlowców

Handlowcy chcą, abyśmy kupowali jak najwięcej. Zatrudniają specjalistów od sprzedaży i marketingu, aby nakłonić nas do kupowania. Odpowiednio wyeksponowane towary, łagodna muzyka, klimatyzacja, ładny wystrój wnętrza - wszystko to zachęca do jak najdłuższego pozostawania w sklepie i wrzucania towarów do koszyka.

Zakupy na wyprzedażach

Pani Danuta zrobiła zakupy na wyprzedaży. Teraz zastanawia się, czy w razie ujawnienia wady w towarze może domagać się reklamacji. Nie musi się obawiać.

Gdy ubranie zniknie z wieszaka

Pani Karolinie zginęła kurtka, którą powiesiła na wieszaku w salonie kosmetycznym. Poinformowała o zdarzeniu właściciela. W odpowiedzi usłyszała, że nie bierze on odpowiedzialności za rzeczy klientów.

Czy warto sprawdzać ceny?

Ceny tego samego towaru w sklepie bywają różne: co innego widać na półce, co innego znajdujemy na rachunku. Co obowiązuje?

Czy płacić za niezamówioną przesyłkę

Pani Barbara znalazła w skrzynce pocztowej książkę z księgarni wysyłkowej z fakturą, żądaniem zapłaty oraz wykazem sankcji, jakie jej grożą w razie nieprzyjęcia przesyłki oraz nieuregulowania należności. Czy musi zapłacić?

Kłopot z nietrafionym prezentem

Pani Halina pod choinką znalazła piękny wełniany szal. Niestety okazało się, że ma już taki i używa go od początku zimy. Chciała więc zwrócić prezent lub wymienić na coś innego, ale sprzedawca odmówił, mimo że święty Mikołaj zachował paragon. Czy mógł tak zrobić?

Gdy towaru nie można sprawdzić w sklepie

Pani Wiesława kupiła telewizor. Chciała na miejscu w sklepie sprawdzić, czy sprzęt działa, ale usłyszała od sprzedawcy, że może to zrobić w domu. Gdyby telewizor nie działał prawidłowo, wolno jej w ciągu umówionych ze sklepem pięciu dni odbiornik zwrócić. Czy sprzedawca może odmówić przetestowania sprzętu na miejscu?

Koszty reklamacji pokrywa sprzedawca

Jeżeli sprzedawca zobowiązuje się naprawić wadliwy towar albo wymienić go na nowy , ma również obowiązek zwrotu konsumentowi kosztów związanych ze złożeniem reklamacji...

Czy warto się targować?

Pani Adela robiąc zakupy w sklepie sprzętu gospodarstwa domowego zapytała sprzedawcę, czy cena za lodówkę jest ostateczna. Sprzedawca zaprzeczył, więc zaczęła się targować. Opłaciło się: lodówka została sprzedana 10% taniej. Co na to obowiązujące przepisy?

Czy reklamować wadliwy montaż?

Państwo Kowalscy kupili meble w częściach. Składając szafkę ściśle według załączonej instrukcji nie udało im się zamontować drzwi. Czy z tego powodu mogli złożyć reklamację?

Czy sprzedawca może odmówić przyjęcia reklamacji?

W zakupionym niedawno robocie kuchennym popsuł się element do rozdrabniania warzyw i owoców. Pan Marian zgłosił się do sprzedawcy. Ten jednak nie chciał przyjąć reklamacji i odesłał konsumenta do producenta, który udzielił gwarancji na zakupiony sprzęt. Czy mógł to zrobić?

Reklamacja przecenionego towaru

Pani Agnieszka kupiła na wyprzedaży płaszcz. Kiedy dokładnie obejrzała go w domu, zauważyła, że jest uszkodzony. Poszła do sklepu, by zakup wymienić, ale sprzedawczyni oznajmiła, że przeceniony towar nie podlega reklamacji. Czy rzeczywiście nie można reklamować przecenionych artykułów?

Gdy zaginie list

Pani Basia wysłała listem poleconym zdjęcia z ostatniego urlopu. Minęły ponad trzy tygodnie i przesyłka nie dotarła do adresata. Czy pani Basia może żądać od poczty odszkodowania?

Patrz, co kupujesz

Wszyscy codziennie robimy zakupy. Można je ograniczyć, ale nie da się wyeliminować tej pozycji z naszego domowego budżetu. Dlatego warto dokładnie sprawdzać, co i za ile kupujemy.

Reklamacja rachunku telefonicznego

Pan Zenon dostał rachunek telefoniczny. Jego zdaniem za wysoki. Co może w tej sytuacji zrobić?

Jak zwrócić akwizytorowi kupiony towar?

Pani Halina podczas wyjazdu na wycieczkę do Ciechocinka uczestniczyła w prezentacji pościeli i kupiła jedną, drogą kołdrę. Następnego dnia jednak postawiała się z tego zakupu wycofać. Ktoś jej powiedział, że jeśli odstąpi od umowy, będzie musiała zapłacić karę. Czy to prawda?

Podatek od wygranej

Pan Stefan wygrał telewizor w konkursie zorganizowanym przez gazetę. Czy aby odebrać nagrodę, będzie musiał zapłacić podatek? Jego znajomy twierdzi, że nie, bo wartość nagrody nie przekracza 2 280 złotych. Czy tak jest faktycznie?

Ubezpiecz się przed wyjazdem za granicę

Wybierając się na wymarzone wczasy czy wycieczkę zagraniczną należy zwrócić szczególną uwagę na ubezpieczenie. O czym trzeba pamiętać?

Zniszczone banknoty

Synek pana Krzysztofa zabrał jego portfel i pomazał pisakiem banknoty. Ojciec bardzo się zdenerwował, bo była to znaczna suma. Czy bank wymieni uszkodzone pieniądze na nowe?

Nie wszędzie zapłacisz kartą

Pani Magdalena chciała kupić w kiosku gazetę, ale sprzedawca nie przyjął płatności kartą z powodu niskiej kwoty należności za zakup. Czy faktycznie istnieją takie ograniczenia?

Płacąc kartą, okaż dowód

Pan Andrzej kupował telewizor i chciał za niego zapłacić kartą. Sprzedawca nie przyjął jej jednak, ponieważ pan Andrzej nie miał przy sobie dowodu osobistego. Czy sprzedawca miał prawo tak postąpić?

Ile dni mamy na reklamację żywności

Pani Joanna trzy tygodnie temu kupiła dżem z datą przydatności do spożycia 'maj 2010'. Po otwarciu słoika okazało się, że produkt jest spleśniały. Sprzedawca w sklepie twierdzi, że żywność można reklamować tylko w ciągu trzech dni od dnia zakupu. Czy to prawda?

Niechciane ulotki

Pana Jana bardzo denerwuje, że prawie codziennie jego skrzynka na listy zapchana jest ulotkami reklamowymi. Prosił listonosza, aby ich nie wrzucał, ale jego prośba została zignorowana. Co może zrobić?

Gdy rośnie cena usługi

Pani Grażyna poszła do fryzjera ufarbować włosy. Była przekonana, że zapłaci kwotę, która widniała w cenniku. Ku jej zaskoczeniu fryzjer zażądał kilkanaście złotych więcej. Podwyższenie ceny tłumaczył tym, że podczas mycia włosów nałożył jeszcze specjalną odżywkę. Pani Grażyna zapłaciła więcej, ale zastanawia się, czy mogła odmówić, skoro fryzjer nie uprzedził jej o tym zabiegu?

Żyrant ściga dłużnika

Pani Barbara podżyrowała w przeszłości kredyt hipoteczny koleżance z pracy. Po kilku latach bank wezwał ją do spłaty zadłużenia, bo znajoma przestała spłacać raty. Czy teraz, kiedy pani Barbara wywiązała się już z całego długu, może w jakiś sposób odzyskać te pieniądze?

Uprawnienia sklepowego ochroniarza

Pan Paweł wychodził ze sklepu, gdy „zapiszczała” bramka. Natychmiast podszedł do niego pracownik ochrony, zapytał w obecności innych osób, „co wziął”, i zażądał pokazania zawartości siatki. Pan Paweł zdenerwował się i poczuł się zażenowany. Okazało się, że przyczyną alarmu były zakupy zrobione w innym markecie. Ochroniarz nawet go nie przeprosił. Czy miał prawo przeszukać zawartość siatki przy innych klientach?

Zwrot internetowego zakupu

Pani Żaneta zamówiła w sklepie internetowym bluzkę. Okazało się jednak, że nie jest ona w takim kolorze, jak oczekiwała, i chciałaby ją zwrócić. Sprzedawca twierdzi, że klientka może odesłać ją, ale musi zrobić to na własny koszt. Czy rzeczywiście sprzedawca nie ma obowiązku zwrotu kosztów przesyłki?

Zakupy w komisie

W komisach, czyli w sklepach, które prowadzą skup i sprzedaż rzeczy przeważnie używanych, można często znaleźć atrakcyjne oferty. Czy zakup w komisie samochodu, sprzętu RTV albo AGD jest bezpieczny? Tak, pod warunkiem, że zachowamy kilka podstawowych zasad ostrożności.

Jak długo przechowywać rachunki?

Pan Tadeusz wkrótce będzie się przeprowadzał. Chciałby przy tej okazji pozbyć się niepotrzebnych papierów, między innymi wyciągów bankowych, rachunków, faktur, potwierdzeń zapłaty sprzed kilku lat. Jakie dokumenty może zniszczyć, a jakie powinien przechowywać i jak długo?

Kłopot z podwójnym prezentem

Pan Grzegorz w prezencie pod choinkę dostał piękny skórzany portfel. Niestety okazało się, że ma już taki - identyczny - i używa go od swoich imienin, które obchodził w listopadzie. Chciał więc zwrócić prezent bożonarodzeniowy lub wymienić na coś innego, ale sprzedawca odmówił, mimo że gwiazdor zachował paragon. Czy sprzedawca mógł tak zrobić?

Warto uważać - nowe pułapki na kupujących

W ostatnim czasie w Ustawie o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2002 r. nr 141 poz. 1176 ze zm.) zaszła drobna, ale istotna zmiana. Polega ona na doprecyzowaniu zapisu dotyczącego reklamacji, który teraz brzmi: Sprzedawca nie odpowiada za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową, gdy kupujący w chwili zawarcia umowy o tej niezgodności wiedział lub, oceniając rozsądnie, powinien był wiedzieć.

Czy można wycofać się z kredytu?

Pan Karol z żoną wziął w banku kredyt gotówkowy. Pieniądze zamierzali przeznaczyć na nowy telewizor i meble. Okazało się jednak, że upatrzone sprzęty ktoś już kupił. Czy w takiej sytuacji można starać się o anulowanie kredytu?

Obcas złamany na dziurawym chodniku

Pani Ewelina wpadła w chodnikową dziurę i zniszczyła nowe buty, łamiąc obcas. Naprawa u szewca kosztowała 30 zł. Pani Ewelina zrobiła następnego dnia zdjęcie chodnikowej nierówności aparatem w telefonie komórkowym. Do kogo ma kierować swoje roszczenie?

Dziecko na zakupach

15-letnia córka pani Marii kupiła bez jej wiedzy drogi odtwarzacz MP3. Pani Maria udała się ze sprzętem do sklepu, żeby go zwrócić. Sprzedawca odmówił przyjęcia towaru...

Jak sprawdzić biuro podróży?

Pan Krzysztof zamierza wraz z narzeczoną wybrać się na zagraniczne wczasy jeszcze w tym sezonie wakacyjnym. Ostatnio wiele się słyszy o bankrutujących biurach podróży, więc obawia się, że wyjazd zamiast przyjemnością będzie kłopotem.

Ubranie zniszczone w pralni

Pani Barbara zaniosła do pralni sukienkę. Niestety w trakcie czyszczenia nieodwracalnie zniszczona została aplikacja. Sukienka kosztowała 200 złotych.

Zaliczka czy zadatek?

Pan Tomasz zamówił u tapicera komplet wypoczynkowy. Wpłacił zadatek. Okazało się jednak, że brat kolegi może wykonać podobne meble o wiele taniej. W związku z tym pan Tomasz chciał zrezygnować z usług poprzedniego tapicera...

Przecena nie odbiera prawa do reklamacji

Konsumentka kupiła suszarkę do włosów, jej cena była obniżona z powodu porysowanej obudowy. Po dwóch miesiącach w suszarce zepsuł się silnik.

Nie wyrzucaj paragonu


Nadal wielu konsumentów pyta rzecznika czy do reklamacji niezbędny jest paragon, rachunek albo faktura.

Koszty reklamacji pokrywa sprzedawca

Jeżeli sprzedawca zobowiązuje się naprawić wadliwy towar albo wymienić go na nowy, ma również obowiązek zwrócić konsumentowi koszty reklamacji - zwłaszcza demontażu, dostarczenia artykułu, robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia.więcej

Towar przeceniony nie podlega reklamacji - czy rzeczywiście?

W sklepach trwa właśnie posezonowa wyprzedaż letnich ubrań. Wielu sprzedawców sprzecznie z prawem informuje klientów, że towar przeceniony nie podlega reklamacji - nawet wtedy, gdy wada zakupionej rzeczy ujawniła się dopiero w trakcie korzystania z niej.więcej

Wybór należy do konsumenta

Jeśli klient chce złożyć reklamację towaru, sprzedawca nie ma prawa zmuszać go do korzystania z gwarancji. Wyłącznie od konsumenta zależy, czy skorzysta właśnie z gwarancji, czy z uprawnień przysługujących z racji niezgodności towaru z umową.

Co wolno ochronie sklepu?

Robiłam zakupy w supermarkecie. Gdy wychodziłam zapiszczała bramka - mówi Pani Melania z Kawęczyna. Ochroniarz poprosił mnie o pokazanie zawartości torby. Nie chciałam tego zrobić. Czy ochroniarz miał do tego prawo?

Czy sklep przyjmuje zwrot towaru?

To pytanie ciągle powraca do rzecznika konsumentów. Problem, czy sklep ma prawny obowiązek przyjąć pełnowartościowy towar, poruszają nie tylko kupujący, ale także przedsiębiorcy mający bezpośredni kontakt z konsumentami.

Czy musi być instrukcja?

Ostatnio kupiłem w markecie odkurzacz, ale ani na opakowaniu, ani w środku (po rozpakowaniu sprzętu w domu) nie znalazłem instrukcji w języku polskim..

Prawo do rezygnacji z kredytu

Od umowy kredytu konsumenckiego można odstąpić w ciągu 10 dni. Jeżeli kredytodawca nie poinformuje klienta o takim prawie, musi liczyć się z tym, że...

14 dni na decyzję sprzedawcy

Klient powinien zostać poinformowany, czy jego roszczenie reklamacyjne zostało uznane i w jaki sposób reklamacja zostanie rozpatrzona

Cena nie może zaskakiwać

W okresie wakacji sprzedawcy i usługodawcy często próbują nieuczciwie zarobić na konsumentach przez manipulowanie cenami. Tymczasem klient musi dokładnie wiedzieć, ile i za co płaci nie tylko w sklepie...

Wymarzony urlop

Sezon urlopowy w pełni - jak co roku mogą pojawić się problemy z umowami zawieranymi z biurami podróży. Warto więc przypomnieć, na co zwracać uwagę, chcąc skorzystać z usług turystycznych, ponieważ przy wyborze biura podróży kierujemy się przede wszystkim ceną imprezy, zamiast dokładnie sprawdzić z kim i na jakich warunkach podpisujemy umowę. Najważniejsze jest jednak dokładne przeczytanie i zapoznanie się z treścią umowy

Sposób reklamacji wybiera konsument

To kupujący decyduje o tym, czy składając reklamację skorzysta z uprawnień wynikających z niezgodności towaru z umową czy z gwarancji (o ile na towar udzielono gwarancji). Sprzedawca nie ma prawa zmuszać klienta do wyboru określonego trybu reklamacyjnego.

Sprzedawca zapłaci za swoją bezczynność!

Jeżeli sprzedawca ma 14 dni na ustosunkowanie się do reklamacji złożonej przez kupującego, może zwrócić mu w tym czasie uwagę na to, że zgłosił niewłaściwe żądanie.

Kiedy o zwrocie decyduje dobra wola sprzedawcy?

W związku z licznymi zapytaniami, ponownie wyjaśniam problem zwrotu zakupionego towaru.

Uważaj przy zakupach przez Internet

Coraz więcej osób robi zakupy siedząc w domu przed komputerem. Jest to szybka i łatwa forma kupowania, jednak należy uważać, aby nie wpaść w pułapkę

Siedem kroków do sukcesu

Na co dzień wiele spraw idzie gładko. To nas cieszy i jesteśmy zadowoleni. Jednak, kiedy zdarzy się kłopot, a zakup okaże się przysłowiowym bublem, należy wiedzieć, jak sobie z tym poradzić.

Rok szkolny ? kilka uwag o reklamacji podręczników

Rok szkolny ? kilka uwag o reklamacji podręczników

Sprzedawca nie musi przyjąć zwrotu podręcznika tylko dlatego, że kupujący się rozmyślił lub omyłkowo kupił nie taką książkę, jaką chciał. Jeżeli jednak książka ma wady, konsument ma prawo do reklamacji, a sklep nie może odmówić jej przyjęcia.

Jakie zakupy może robić dziecko?

Niewielkie. Dzieci nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych. Zakupy są jedną z takich czynności.więcej

Nowe zasady udzielania kredytu konsumenckiego

18 grudnia ubiegłego roku weszła w życie nowa ustawa o kredycie konsumenckim. Określa ona prawa przysługujące zaciągającemu kredyt bankowy konsumentowi, a także obowiązki instytucji udzielającej kredytu.