Powiat wrzesiński angażuje się w trwającą od dekady współpracę stowarzyszenia Val de Loire-Pologne z Doliny Loary z Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni, której owocem są organizowane co roku konkursy języka francuskiego.
Zadaniem uczestników jest napisać dziesięciostronicowy esej w języku francuskim, o tematyce związanej z tym krajem. Autorzy najlepszych prac mają co roku okazję spędzić dwa tygodnie w słynącej z trzystu zamków położonych wzdłuż rzeki Dolinie Loary. Tam, mieszkając u miejscowych rodzin, poznają lokalną kulturę i zwyczaje i mogą poprawić znajomość języka francuskiego, używając go na co dzień. Pobyt wrzesińskich licealistów w Dolinie Loary organizuje Stowarzyszenie Val de Loire-Pologne.
Trzy laureatki konkursu w 2015 roku wraz z organizatorami
Za sprawą starostwa powiatowego w ostatnich latach współpraca z tym stowarzyszeniem nabrała nowych kształtów i kierunków. We wrześniu 2011 roku odbyły się Wrzesińskie Spotkania z Kulturą Francji, którym towarzyszył szereg atrakcji dla mieszkańców. Można było obejrzeć występy renesansowego zespołu Dance et Danseries, na co dzień działającego w zamku w Blois. W parku miejskim zorganizowano popularną francuską grę w bule, a na wrzesińskim rynku degustację przywiezionych przez Francuzów regionalnych specjałów. Jedną z największych atrakcji był koncert piosenek Edith Piaf w wykonaniu krakowskiej artystki Jagi Wrońskiej, który odbył się w dawnym kościele ewangelickim w Miłosławiu.
Rok później, w lipcu 2012 roku, uczniowie wrzesińskich szkół ponadgimnazjalnych wzięli udział w ciekawych warsztatach „Sztuka i woda” w Dolinie Loary, będących przykładem integracji i wymiany kulturowej za pośrednictwem zajęć artystycznych. Wspólnie z młodymi Francuzami z Blois i Niemcami z Weimaru mieli niepowtarzalną okazję nabycia nowych umiejętności pod okiem profesjonalistów. Na warsztatach z fotografii uwieczniali krajobrazy i wykonywali portrety w profesjonalnym studio, a na warsztatach stop-motion realizowali krok po kroku produkcję kreskówki, samodzielnie tworząc wszystkie jej postaci i scenografię z plasteliny. Podczas warsztatów sound-painting przygotowywali spektakl rodzący się na żywo, będący kierowaną przez dyrygenta improwizacją przy użyciu muzyki, tańca, ruchu, rozmów i form teatralnych. Otwierali się na nowe formy ekspresji i nabierali odwagi scenicznej. Natomiast na warsztatach graffiti wykonywali 20-metrowy fresk ścienny przedstawiający rzekę.
W 2013 roku delegacja z powiatu wrzesińskiego została zaproszona na uroczystości z okazji dwudziestolecia Stowarzyszenia Val de Loire-Pologne. Prezes stowarzyszenia Philippe Kazmierczak podczas oficjalnej uroczystości jubileuszowej przybliżył działalność stowarzyszenia rozpoczynając swoje wystąpienie słowami: Naszym celem statutowym jest rozwijanie i pogłębianie kulturalnych, artystycznych i turystycznych więzi francusko-polskich. Potwierdził też chęć kontynuowania i rozwijania współpracy z powiatem wrzesińskim. Podczas trzydniowej wizyty w Blois był czas na podsumowania, podziękowania i podjęcie rozmów o dalszych wspólnych planach. Wizyta w Blois była również okazją do spotkania starosty Dionizego Jaśniewicza i naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Ilony Dębickiej z Jean-Marie Janssensem, wiceprezesem Rady Regionalnej Departamentu Loir et Cher. Oprowadził on wrzesińską delegację po wystawie Expo, prezentującej wyobrażenia i przewidywania na temat innowacyjnych rozwiązań technologicznych regionu w 2020 roku.
W kolejnych latach do współpracy powiatu wrzesińskiego ze stowarzyszeniem Val de Loire-Pologne włączyli się również przedstawiciele mołdawskiego rejonu Orhei. Efektem tej współpracy było zorganizowanie w 2014 roku polsko-francusko-mołdawskich warsztatów artystycznych GO Ekologia – STOP Komercjalizacja. W warsztatach wzięło udział 17 osób – sześć z Polski, sześć z Francji, właśnie z regionu Doliny Loary, oraz pięć osób z Mołdawii. Uczestnicy uczyli się m.in. tworzenia instrumentów ekologicznych z surowców wtórnych i gry na nich oraz podstaw muzykoterapii. Zagrali nawet koncert na eko-instrumentach podczas Festiwalu Zgrzytowisko na stadionie miejskim w Bugaju. Międzynarodowa grupa odwiedziła również Ośrodek Edukacji Leśnej w Czeszewie i zorganizowała ekologiczną paradę ulicami Miłosławia. Pod wodzą teatru Terminus A Quo z Nowej Soli warsztatowicze poznali także tajniki gry aktorskiej i przygotowali spektakle o tematyce ekologicznej i antyglobalistycznej.