Zakupy w komisie

W komisach, czyli w sklepach, które prowadzą skup i sprzedaż rzeczy przeważnie używanych, można często znaleźć atrakcyjne oferty. Czy zakup w komisie samochodu, sprzętu RTV albo AGD jest bezpieczny? Tak, pod warunkiem, że zachowamy kilka podstawowych zasad ostrożności.

Przed podjęciem decyzji o zakupie powinniśmy otrzymać od komisanta szczegółowe informacje dotyczące oferowanego towaru, zwłaszcza czy jest sprawny i czy go naprawiano. Jeżeli cena jest wyjątkowo niska, powinniśmy wiedzieć, jakie są tego powody.
Gdy kupujemy w komisie samochód, warto sprawdzić jego rzeczywisty stan techniczny w specjalistycznej stacji diagnostycznej. To wydatek rzędu 200-300 złotych, ale konsekwencje zakupu pojazdu z ukrytą wadą techniczną będą znacznie poważniejsze.
Warto też wcześniej sprawdzić zabezpieczenia, jakie komis oferuje nabywcom. Jeśli w umowie znajdzie się zastrzeżenie, że sprzedawca nie odpowiada za wady towaru od momentu wydania lub odpowiada przez bardzo krótki czas (niektóre komisy zastrzegają zaledwie 30, a nawet 14 dni od momentu sprzedaży), stawia to pod znakiem zapytania jego uczciwość i solidność.
Warto pamiętać, że sprzedawca odpowiada za wady nowego towaru przez okres 2 lat od momentu zakupu. Jedynie w przypadkach towarów używanych okres ten może być skrócony, ale nie powinien być krótszy niż rok.
Żądajmy dokumentu zakupu – paragonu lub faktury.

 

Elżbieta Staszak-Małecka

« wstecz

Newsletter