Wielka Pętla Wielkopolski

Malowniczy szlak żeglugi śródlądowej o długości blisko 700 km, łączący drogi wodne Polski z rozległą siecią dróg wodnych Europy Zachodniej i Wschodniej. Przebiega przez niezwykle atrakcyjny obszar o zróżnicowanym środowisku przyrodniczo-kulturowym i ciekawej historii. Szlak prowadzi z Kostrzyna nad Odrą Wartą do Santoka, następnie Notecią do Bydgoszczy, a dalej m.in. przez Jezioro Gopło do Konina. Stamtąd płynie się Wartą przez Pyzdry do Poznania i ponownie do Santoka, gdzie Warta łączy się z Notecią.

W granicach powiatu wrzesińskiego warto przepłynąć się malowniczym odcinkiem Wielkiej Pętli na trasie Dłusk – ujście Lutyni, przebiegającym przez dwa parki krajobrazowe – Nadwarciański i Żerkowsko-Czeszewski. Po drodze na kajakarzy czeka wiele udogodnień (pomosty w Dłusku, Spławiu, Nowej Wsi Podgórnej i Pogorzelicy, Czeszewie i Orzechowie oraz przystań wodniacka w Pyzdrach) oraz atrakcji turystycznych i przyrodniczych. 

Początek trasy przebiega przez utworzony w 1995 roku Nadwarciański Park Krajobrazowy, zakwalifikowany do najcenniejszych pod względem ornitologicznym obszarów Europy. Daje on schronienie ponad 150 gatunkom ptaków wodnych, błotnych i lądowych. Obliczono, że występuje tu 67% krajowego bogactwa gatunkowego. Tereny parku zasiedlają m.in. również wydry i bobry.

Szczegółowy opis szlaku:

0 km Miejscowość Dłusk, na miejscu zlikwidowanego promu górnolinowego przystań kajakowa z pomostem i ławeczkami.

1,3 km Miasto Pyzdry, most na drodze nr 442 Września-Kalisz.

« wstecz

Newsletter