Wielka Pętla Wielkopolski

Malowniczy szlak żeglugi śródlądowej o długości blisko 700 km, łączący drogi wodne Polski z rozległą siecią dróg wodnych Europy Zachodniej i Wschodniej. Przebiega przez niezwykle atrakcyjny obszar o zróżnicowanym środowisku przyrodniczo-kulturowym i ciekawej historii. Szlak prowadzi z Kostrzyna nad Odrą Wartą do Santoka, następnie Notecią do Bydgoszczy, a dalej m.in. przez Jezioro Gopło do Konina. Stamtąd płynie się Wartą przez Pyzdry do Poznania i ponownie do Santoka, gdzie Warta łączy się z Notecią.

W granicach powiatu wrzesińskiego warto przepłynąć się malowniczym odcinkiem Wielkiej Pętli na trasie Dłusk – ujście Lutyni, przebiegającym przez dwa parki krajobrazowe – Nadwarciański i Żerkowsko-Czeszewski. Po drodze na kajakarzy czeka wiele udogodnień (pomosty w Dłusku, Spławiu, Nowej Wsi Podgórnej i Pogorzelicy, Czeszewie i Orzechowie oraz przystań wodniacka w Pyzdrach) oraz atrakcji turystycznych i przyrodniczych. 

Początek trasy przebiega przez utworzony w 1995 roku Nadwarciański Park Krajobrazowy, zakwalifikowany do najcenniejszych pod względem ornitologicznym obszarów Europy. Daje on schronienie ponad 150 gatunkom ptaków wodnych, błotnych i lądowych. Obliczono, że występuje tu 67% krajowego bogactwa gatunkowego. Tereny parku zasiedlają m.in. również wydry i bobry.

Szczegółowy opis szlaku:

0 km Miejscowość Dłusk, na miejscu zlikwidowanego promu górnolinowego przystań kajakowa z pomostem i ławeczkami.

1,3 km Miasto Pyzdry, most na drodze nr 442 Września-Kalisz.
 • Widok na Wartę w stronę Lądu
  Widok na Wartę w stronę Lądu

500 m za mostem (1,8 km) po prawej przystań Towarzystwa Turystyki Wodnej "Perkoz", a na jej terenie basen portowy z pomostami pływającymi, woda i prąd na kei, stoły, ławki, plaża i możliwość zrzutu nieczystości. W budynku przystani WC, prysznic, 8 miejsc noclegowych, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz bar. Podziwiać stąd można wspaniałą panoramę miasta.

 • Panorama Pyzdr
  • autor: fot. S. Mazurczak - Przystań wodniacka z panoramą Pyzdr w tle

Pyzdry to jeden z najdawniejszych grodów Wielkopolski. Jego centrum stanowi rozległy rynek, na południe od którego znajduje się kościół parafialny pw. Narodzenia NMP. Jest to budowla gotycka z neobarokowym wnętrzem.

 • Fara w Pyzdrach
  • autor: fot. M. Jadryszak - Kościół farny

Położony niedaleko przystani pofranciszkański zespół klasztorny pochodzi z XIII w. Jego fundatorem najprawdopodobniej był Bolesław Pobożny. Warto zwiedzić należący do klasztoru kościół pw. Ścięcia Głowy Jana Chrzciciela oraz mieszczące się w jego wschodnim skrzydle Muzeum Ziemi Pyzdrskiej.

 • Klasztor w Pyzdrach
  • autor: fot. M. Jadryszak - Wnętrze kościoła pw. Ścięcia Głowy Jana Chrzciciela

5,3 km Ujście rzeki Prosny w miejscowości Modlica na granicy Nadwarciańskiego Parku Narodowego. W pobliżu wsi znajduje się, doskonale widoczne szczególnie z lotu ptaka, liczące 2500 lat prehistoryczne grodzisko z czasów kultury łużyckiej. Na jego terenie archeolodzy odkryli ślady najstarszej chaty w Wielkopolsce.

 • Grodzisko
  • autor: fot. arch. Towarzystwa Kulturalnego „Echo Pyzdr” - Grodzisko w Modlicy

7,3 km Pomost dla kajakarzy na prawym brzegu rzeki w miejscowości Spławie.

 • Spływ kajakowy po Warcie
  • autor: fot. arch. LGD „Z Nami Warto” - Kajakarze na Warcie

10,8 km Nowa Wieś Podgórna, prom górnolinowy do Pogorzelicy o udźwigu 10 t. i pomosty dla kajakarzy po prawej i po lewej stronie rzeki. Granica Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego.

 • Prom w Nowej Wsi Podgórnej
  Prom w Nowej Wsi Podgórnej

W Pogorzelicy nad rzeką stoi kościół. Stąd szlak pieszy prowadzi do Śmiełowa (5 km), gdzie można zwiedzić muzeum poświęcone Adamowi Mickiewiczowi. Zaczynają się tereny Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego obfitujące w najpiękniejsze krajobrazy. Dębina i bór sosnowy tworzą zielone, wysokie ściany, dochodzące do samej meandrującej na tym odcinku rzeki. 

17 km Pomost dla kajakarzy w miejscowości Czeszewo, prom górnolinowy o udźwigu 15 t. Na lewym brzegu, obok dojazdu do promu, do dyspozycji wodniaków miejsce biwakowe z paleniskiem.

 • Czeszewska okolica
  • autor: fot. arch. LGD „Z Nami Warto” - Ośrodek Edukacji Leśnej w Czeszewie
 • Czeszewo
  • autor: fot. J. Sznajder - Starorzecze Warty w Rezerwacie Czeszewski Las

Jest to znakomity punkt wypadowy do niezwykłych miejsc tworzących Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy, m.in. do rezerwatów Dwunastak i Czeszewski Las, w którym ukryte są starorzecza Warty. Warto odwiedzić Ośrodek Edukacji Leśnej w Czeszewie, z siedzibą w zabytkowej leśniczówce położonej nad samą rzeką, i pospacerować znajdującymi się w jego okolicy ścieżkami dydaktycznymi.

20,3 km Pomost dla kajakarzy przy malowniczym ujściu rzeki Lutynia w miejscowości Orzechowo. W widłach Lutyni i Warty rosną imponujące dęby, jesiony, wiązy i graby.

Opracowano m.in. na podstawie strony www.kajakiempowarcie.pl

Strona internetowa Wielkiej Pętli Wielkopolski

Zapis GPS

« wstecz

Newsletter