Co zrobić, gdy dziecko jest nieprzytomne?

Co zrobić, gdy dziecko jest nieprzytomne?

Odchylamy głowę dziecka do tyłu i przez 10 sekund sprawdzamy oddech. Jeśli go wyczuwamy, układamy  je w bezpiecznej pozycji i wzywamy pogotowie. Kładziemy dziecko na twardej i równej powierzchni. Jeżeli nie oddycha, wdmuchujemy pięć razy powietrze metodą usta-usta zatykając nos palcami.

Po każdym wdmuchnięciu odsuwamy głowę i nabieramy świeżego powietrza. Rozpinamy lub ściągamy koszulkę i klękamy z boku. Kładziemy jedną wyprostowaną rękę na klatce piersiowej i uciskamy 30 razy w rytmie 100-120/min.

  • Sztuczne oddychanie

Uciśnięcia muszą być rytmiczne i mieć taką samą siłą. Klatkę uciskamy na głębokość minimalnie 5 cm. Po wykonaniu 30 uciśnięć odchylamy głowę i wykonujemy dwa wdechy.

Następnie ponownie uciskamy 30 razy klatkę piersiową. Po cyklu 30 uciśnięć i dwóch wdechów po około jednej minucie wzywamy pogotowie ratunkowe – w sytuacji, gdy jesteśmy sami. Jeżeli ktoś obok może nam pomóc, prosimy o wezwanie lekarza tuż przed rozpoczęciem resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Resuscytację prowadzimy do przyjazdu pogotowia i przejęcia jej przez ratownika medycznego lub do odzyskania przez dziecko oddechu. Każda minuta opóźniająca udzielenie pomocy może oznaczać utratę życie.
 

Krzysztof Robaszkiewicz
instruktor pierwszej pomocy PCK

« wstecz