AIDS

1 grudnia jest Światowym Dniem walki z AIDS. Temat tej groźnej choroby w ostatnim czasie stał się mniej popularny. Zapewne jest to wynik polepszających się wyników leczenia.

Z rozpoznaną chorobą, dzięki nowoczesnemu leczeniu można żyć w dobrej formie przez wiele lat. Szacuje się, że osoba zarażona HIV, u której dojdzie do rozpoznania zakażenia odpowiednio wcześnie (przed rozwojem pełnoobjawowego AIDS), może przeżyć kilkadziesiąt lat. Wdrożenie kombinowanej terapii antyretrowirusowej pozwala spowolnić namnażanie wirusa i zapewnić osobie zakażonej HIV dożycie sędziwego wieku. Niestety AIDS nadal nie można wyleczyć. Nie istnieje także skuteczna szczepionka przeciwko tej groźnej chorobie. Osoby zakażone HIV przez długi okres czasu mogą nie mieć żadnych objawów klinicznych i nie wiedzieć, że są chore.

Warto przypomnieć ryzykowne zachowania, które narażają na infekcję HIV. Są to kontakty seksualne bez prezerwatywy, dożylne stosowanie narkotyków, zakłucie lub skaleczenie ostrym przedmiotem zanieczyszczonym krwią zainfekowanej osoby. Nie można zarazić się przez wspólne używanie ręcznika, przedmiotów gospodarstwa domowego, w restauracji.

lek. Sebastian Nowicki
wiceprezes Szpitala Powiatowego we Wrześni

« wstecz

Newsletter