Wigilijne menu

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Są to święta wyjątkowe, między innymi ze względu na wigilijne potrawy. Z punktu widzenia lekarza praktyka szczególnie interesujące są ryby.

Mięso rybie uważane jest za zdrowe, korzystnie wpływające na przemianę materii. Z jedzeniem ryb wiąże się jednak pewna uciążliwość. Drobne elementy szkieletu – ości mogą podczas spożywania wbić się w ściany przewodu pokarmowego. Najczęstszymi miejscami są nasada języka, migdałki, gardło, przełyk. Co robić, aby nastrojowy wieczór nie zamienił się w niechciany problem? W myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć” odradzam spożywanie karpia przy świecach. Ryby powinno się jeść przy dobrym oświetleniu. Osoby ze słabym wzrokiem koniecznie powinny założyć okulary. Jeśli już dojdzie do utknięcia ości, nie należy próbować jej „przepychać” kawałkami chleba ze skórką. Ten domowy sposób zwykle jest nieskuteczny i może spowodować głębsze wbicie ciała obcego. Co zatem pozostaje? Wizyta u lekarza w ramach pomocy doraźnej. Niestety należy się liczyć z tym, że zostaniemy odesłani na ostry dyżur laryngologiczny. Rzadko bowiem się zdarza, że utkwiona ość jest widoczna bez specjalistycznego oprzyrządowania. Niekiedy potrafi utkwić tak głęboko, że konieczne jest znieczulenie ogólne i endoskopowy zabieg usuwania ciała obcego.

Zbliża się koniec roku 2013. Wszystkim pacjentom naszego szpitala życzę wiele zdrowia i dziękuję za zaufanie, które nam Państwo okazujecie. W sposób szczególny pragnę podziękować pacjentom Poradni Lekarza Rodzinnego działającej przy szpitalu. Jest już Państwa 2 300 osób.
Dziękujemy!

lek. Sebastian Nowicki - Wiceprezes Szpitala
Powiatowego we Wrześni

  • zdjęcie

« wstecz