Bezpłatna mammografia w Amice

Kobiety w wieku 50-69 lat mogą za darmo, bez skierowania i zaproszenia wykonać mammografię w Amice. Akcja dotyczy pań, które nie badały piersi w ciągu ostatniego roku.

Rak piersi pozostaje najczęstszym nowotworem u kobiet. Z informacji Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego w Poznaniu wynika, że każdego roku rozpoznaje się go u około 15 750 Polek. Ponad 5 200 kobiet rocznie umiera każdego roku z przyczyny tego nowotworu. Dzięki realizacji w Polsce Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi możemy liczyć na obniżenie umieralności kobiet o co najmniej 25%, o ile przynajmniej 70% Polek będzie regularnie wykonywać mammografię profilaktyczną. Niestety od kilku lat nie udaje się osiągnąć tego wskaźnika. Zgodnie z danymi z 1 września zbadało się 50% Wielkopolanek, co daje naszemu województwu trzecie miejsce w Polsce (średnia dla Polski 44%). Jak wynika z danych Systemu Informatycznego Monitorowania Profilaktyki (SIMP) w powiecie wrzesińskim przebadało się 44,22%. Pozostało jeszcze 5 492 kobiet, które powinny poddać się badaniu.

Dlatego zachęcamy kobiety w wieku 50-69 lat do zgłaszania się na bezpłatne badania (bez skierowania, bez zaproszenia) profilaktyczne. Dotyczy to kobiet, które nie wykonały mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy i nie były leczone z powodu raka piersi. We Wrześni bezpłatne badanie mammograficzne można wykonać w Centrum Medycznym Amika  przy ul. Piastów 16.

W związku z przeprowadzoną w dniach 1-4 września 2012 akcją bezpłatnych badań mammograficznych na terenie powiatu wrzesińskiego badaniom poddało się 200 kobiet w wieku 50-69 lat. Ok. 4% przebadanych pań skorzysta z drugiego etapu pogłębionego Programu Profilaktyki Raka Piersi, gdzie dalsze specjalistyczne, także bezpłatne badania i ewentualne leczenie  odbywać się będą w  Wielkopolskim Centrum Onkologii  w Poznaniu.

Wojewódzki Ośrodek Koordynujący rozpoczyna kolejną akcję, która ma na celu upowszechnienie informacji o Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i zwiększenie zgłaszalności kobiet na badania profilaktyczne. Akcja „Zrób mammografię i wygraj książkę z autografem autorki” która trwa od 1 września 2012 do końca sierpnia 2013 roku, to gratka dla wielbicielek Katarzyny Michalak. Przez kolejnych 12 miesięcy każda Wielkopolanka, która wykona profilaktyczne badanie mammograficzne (lub posiada aktualne badanie), będzie mogła zgłosić się do WOK (poprzez stronę WOK, telefonicznie lub wypełniając papierowy kupon). Spośród nich raz w miesiącu losowana będzie najnowsza powieść Michalak Sklepik z niespodzianką – Adela wraz z autografem autorki. Na zakończenie akcji w sierpniu 2013 roku, spośród wszystkich zgłoszeń komisja konkursowa rozlosuje dodatkowo pięć książek jako nagrody pocieszenia. Regulamin konkursu i szczegóły na stronie www.wco.pl/wok.

WOK

« wstecz