Wzrost zachorowań na raka jelita grubego

Od pięciu lat marzec jest miesiącem wiedzy o raku jelita grubego. W tym roku wybrano hasło „Oswoić raka – a co ty wiesz o raku jelita grubego”. Okazuje się, że o chorobie wiemy wciąż niewiele, a nawet jeśli, to się nie badamy – często dlatego, że nie chcemy usłyszeć diagnozy. Tymczasem rak wcześnie wykryty jest wyleczalny.

Dane Krajowego Rejestru Nowotworów wykazują, że w 2008 roku na raka jelita grubego w Polsce zachorowało 14,6 tys. osób (w tym 8 tys. mężczyzn i 6,6 tys. kobiet) – zmarło 10,4 tys. chorych.

Umieralność z powodu raka jelita grubego nieprzerwanie rośnie od 50 lat. W innych krajach uprzemysłowionych również zwiększa się zapadalność na ten typ nowotworu, ale spada liczba zgonów – dzięki lepszej, czyli wcześniejszej wykrywalności i wczesnemu podjęciu leczenia choroby.

Pamiętajmy, że jedną z najlepszych metod wczesnego wykrywania guza jelita grubego jest kolonoskopia. Pozwala ona także na rozpoznanie innych schorzeń jelita grubego, np. uchyłkowatości, polipów czy stanów zapalnych. W diagnostyce pomocne są testy na krew utajoną w stolcu. Pozwalają wykryć schorzenie, gdy jest jeszcze duża szansa wyleczenia.

Jestem zdania, że wcześnie podjęta decyzja o badaniu metodą kolonoskopii pozwoli nie tylko oswoić raka, ale wyprzedzić go i pokonać. Szpital Powiatowy i zespół pracowni kolonoskopii zapraszają – szczególnie osoby po 50 roku życia. Rejestracja osób ze skierowaniem pod nrem. 61 437 05 62.

 

Krystyna Dudzińska
z-ca dyrektora ds. medycznych
Szpitala Powiatowego

« wstecz