Kontrolujmy wagę

Otyłość – choroba naszych czasów. Ciągły, pośpiech, stres, sposób odżywiania się poza domem (fast food) sprzyja występowaniu nadwagi i otyłości. Otyłość zaliczmy do przewlekłych chorób cywilizacyjnych.

Otyłość to nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej. Ma ona różne przyczyny, jednak najczęstszą jest przekarmienie, czyli zbyt duża wartość energetyczna pożywienia w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Znaczna nadwaga ma swoje groźne dla zdrowia następstwa: rozwój cukrzycy, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienie stawów, schorzenia pęcherzyka żółciowego, obturacyjny bezdech senny i inne.

Możemy zatem stwierdzić, że otyłość skraca oczekiwaną długość życia. Polacy żyją o pięć lat krócej niż reszta zachodnich Europejczyków. Średnio dożywamy niecałych 76 lat, a mężczyźni żyją już tylko 71 lat.
Niekorzystne tendencje można odwrócić. Zredukowanie nadmiernej tkanki tłuszczowej jest realne i zależy od nas samych. Jeśli będziemy „chudo” jeść, więcej pić, ograniczać słodycze i dodamy aktywność fizyczną – to zamierzony efekt osiągniemy. Pamiętajmy również, że woda jest najlepszym naturalnym napojem, nie zawiera cukru, a tym samym zbędnych kalorii, nie zaburza apetytu i nie wpływa na upodobania smakowe. Umożliwia prawidłowy przebieg przemiany materii w naszym organizmie.

lek. med. Krystyna Dudzińska
dyrektor Szpitala Powiatowego

« wstecz