Coraz więcej zakażeń wirusem HIV

Mija 30 lat od wykrycia wirusa HIV. W Polsce pierwszy przypadek zakażenia zidentyfikowano w 1985 roku. Pierwsze zachorowanie na AIDS – rok później. Od kilku lat lekarze specjaliści w zakresie chorób zakaźnych i epidemiologii obserwują zwiększającą się liczbę zakażeń młodych osób o orientacji heteroseksualnej. Badania wykazują, że wielu spośród zakażonych przez dłuższy czas przebywało za granicą. Zarażają się one poprzez ryzykowne kontakty seksualne, często połączone ze stosowaniem środków psychotropowych. 30 kwietnia tego roku w Polsce były 14 474 osoby zakażone wirusem HIV, w tym 2 524 z rozpoznanym AIDS.

W samej tylko Wielkopolsce w 2010 roku stwierdzono 65 nowych zakażeń HIV i rozpoznano 11 nowych zachorowań na AIDS. Siedem osób zmarło. Statystyki Krajowego Centrum ds. AIDS wykazują, że ponad 50% osób, które uległy zakażeniu, nie ukończyło 29 roku życia. Do końca czerwca tego roku wirusa HIV w Wielkopolsce wykryto już u 31 osób. A są to tylko zakażenia zarejestrowane. Epidemiolodzy przewidują, że prawdopodobnie w tym roku łączna liczba osób z wykrytym wirusem HIV będzie większa. Doświadczenia z lat poprzednich wskazują, że po wakacjach zawsze zwiększa się liczba zdiagnozowanych zakażeń. Tylko od naszych zachowań zależy, czy tragiczne prognozy się potwierdzą.

Wakacje są okresem wyczekiwanego przez każdego wypoczynku. Jednak pamiętajmy o zagrożeniach zdrowotnych. Zatroszczmy się o zdrowie własne i najbliższych.

W całym regionie bezpłatnie i anonimowo testy na HIV można wykonać w Poznaniu. Przeprowadzają je dwie placówki:
1. Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Stowarzyszeniu Profilaktyki Społecznej „Sedo” (ul. Marcinkowskiego 21),
2. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (ul. Marcelińska 44).

Więcej na www.aids.gov.pl

lek. med. Krystyna Dudzińska
z-ca dyrektora ds. medycznych
Szpitala Powiatowego

« wstecz