Dopalaczom mówimy nie

W ostatnim czasie wiele słyszeliśmy o dynamicznym zgłoszeniach do szpitali (głównie psychiatrycznych) spowodowanych używaniem dopalaczy. Pojawiły się też informacje o zgonach oraz przyjęciach pacjentów w stanie ciężkim, których podejrzewa się, że zażywali te substancje. Pod hasłem „Dopalacze mogą cię wypalić” prowadzona jest akcja informacyjna i edukacyjna Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Dopalacze to potoczna nazwa grupy różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomym lub faktycznym działaniu psychoaktywnym. Obecne na rynku nie znajdują się one na liście substancji kontrolowanych przepisami Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Producenci tych specyfików raczej nie prowadzą badań klinicznych. Testują na młodzieży.

Zgłaszający się do szpitali użytkownicy sygnalizują szereg objawów: bóle brzucha, nudności, wymioty, bóle głowy, kołatania serca, brak apetytu, stany lękowe, bezsenność, dziwne myśli, zmiany nastroju, dezorientację, rozdrażnienie oraz napady drgawkowe (padaczkowe). Dowodzi to, że używanie występujących na rynku dopalaczy zagraża zdrowiu, a nawet życiu użytkowników.

Fakty i mity o dopalaczach można poznać na stronie www.dopalaczeinfo.pl. Warto ją odwiedzić.

 

Krystyna Dudzińska
z-ca dyr. ds. medycznych
Szpitala Powiatowego

« wstecz