Psycholog radzi

Z inicjatywy powiatowych Komisji edukacji i Komisji zdrowia powstał Zespół ds. ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, który zaprosi do współpracy specjalistów: pedagogów, psychologów, lekarzy terapeutów. Zachęcamy rodziców do anonimowego zadawania pytań pod nrem tel. 61 640 45 32, na które specjaliści odpowiedzą na łamach Przeglądu Powiatowego. Prosimy też o inne sugestie i uwagi dotyczące udzielania wsparcia rodzicom i młodzieży.

Wszyscy rodzice pragną, aby ich dzieci były szczęśliwe. Określają ten stan jako np. osiągnięcie dobrego wykształcenia, szansy na lepszy start w życiu, posiadanie przyjaciół, zdrowie, realizowanie marzeń, itp. Żaden rodzic nie chce, aby jego dziecko zmarnowało swoje szanse poprzez różne zachowania destrukcyjne: palenie papierosów, alkohol, narkotyki, przedwczesny seks, sekty czy inne zagrożenia dla prawidłowego rozwoju.Rodzicom zajętym nieustanną pogonią za zapewnieniem dzieciom odpowiedniego poziomu życia, często umykają pierwsze niepokojące objawy w zachowaniu. Nawet jeśli dostrzegają, że dzieje się coś niepokojącego, są bezradni i niepewni. Pod wpływem emocji zmierzają do ochrony dziecka, ale często efekty nie są zgodne z oczekiwaniami: moralizują, pouczają, dają dobre rady, czasem krzyczą, odgrażają się, itp. W obliczu porażki, gdy problemy narastają, próbują szukać wsparcia u profesjonalistów: wychowawców, pedagogów, psychologów.

Zaniepokojonym rodzicom chcemy pomóc poprzez informowanie o możliwości dostępu do pomocy psychologicznej w zależności od problemu. Ponadto planujemy cykl artykułów podejmujących nurtujące rodziców problemy.

Elżbieta Tomczak
dyrektor Poradni
Psychologiczno-Pedagogicznej we Wrześni

« wstecz

Newsletter