Praktyki w Wolfenbüttel

Od 20 lutego pięcioosobowa grupa uczniów Technikum Ekonomicznego z Zespołu Szkół Politechnicznych jest w niemieckim mieście Wolfenbüttel na czterotygodniowych praktykach zawodowych. Szkoła uczestniczy w międzynarodowym projekcie „Mobilność w procesie kształcenia zawodowego to zwiększenie szans zatrudnienia”.

Wyjazd został zorganizowany w ramach programu Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie”, biorą w nim udział cztery szkoły z Polski (Jelenia Góra, Kartuzy, Nowy Tomyśl i Września) oraz ich partnerskie szkoły z Niemiec (Northeim, Duderstadt i Wolfenbüttel).

  • Młodzież na praktykach w Wolfenbüttel

Uczniowie ZSP odbywają praktyki w niemieckich przedsiębiorstwach i instytucjach (w biurze podróży, kasie chorych, w fabryce Jägermeistra oraz w spółce budowlanej i przedsiębiorstwie komunalnym), a po pracy zwiedzają Wolfenbüttel i jego okolice oraz uczestniczą w zajęciach kulturalno-oświatowych i w lekcjach przedmiotów ekonomicznych w zaprzyjaźnionej szkole Carl-Gothard-Langhans-Schule. Jak mówią: – Pracujemy po osiem godzin dziennie, wykonujemy zadania z zakresu księgowości. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób funkcjonują tutejsze firmy i jak wyglądają lekcje w Niemczech. Wieczorami spotkania z niemiecką młodzieżą, są też wypady na kręgle, do teatru, kina i muzeum. Taka podróż daje wiele możliwości i bardzo rozwija językowo. Miesięczne praktyki w Niemczech były dla uczniów pierwszym tak długim wyjazdem w życiu. Nie tylko bariera językowa, ale i długa rozłąka z bliskimi sprawiły, że pobyt okazał się dla uczestników wyzwaniem. Wrócili do Polski w sobotę 19 marca.

Po ukończeniu praktyk uczniowie otrzymają Europass Mobility – dokument potwierdzający odbycie europejskiej ścieżki kształcenia, uznawany przez wszystkie kraje Europy.

Katarzyna Stachowiak

« wstecz

Newsletter