Młodzi liderzy się szkolą

Projekt Młodzi Liderzy trwa od pięciu lat. Dla przypomnienia – projekt powstał z inicjatywy władz powiatu wrzesińskiego przy udziale psycholog Elżbiety Tomczak jako odpowiedź na potrzeby uczniów, którzy szukają wsparcia w gronie rówieśników. Do udziału w nim włączył się powiat Wolfenbüttel, z którego pochodzi jeden z realizatorów projektu i jego opiekun  merytoryczny, Carsten Ziebart.

Młodzi liderzy są uczniami szkół ponadgimnazjalnych, którzy realizują ciekawe przedsięwzięcia. W roku szkolnym 2009/2010 przeprowadzili warsztaty dla młodszych kolegów, przygotowali i zorganizowali koncert zespołów muzycznych z Wrześni i Wolfenbüttel. Projekt Młodzi Liderzy zakłada nabór nowych uczestników każdego roku. W grudniu 2009 roku kilkunastu adeptów odbyło swoje pierwsze, kilkudniowe szkolenie w Wąsoszach. Między 26 a 28 marca młodzi ponownie spotkali się z trenerem Carstenem, aby po raz kolejny pod jego okiem poprawiać swoje umiejętności. Tym razem szkolenie odbyło się  we Wrześni.

  • Młodzi liderzy się szkolą

Ktoś mógłby zapytać: A co to za umiejętności? Przede wszystkim poznanie modeli i sposobów komunikacji społecznej. To ważne w pracy liderów, bo od tego zależy, jak będą porozumiewać się z osobami, które przyjdą do nich z różnymi problemami: życiowymi, dotyczącymi szkoły albo kontaktów z rówieśnikami. Ponadto poznawali procesy pracy w grupie i wykorzystywali je podczas ćwiczeń praktycznych. Wiele zajęć zostało poświęconych konfliktom. Młodzi Liderzy dowiedzieli się, co jest ich przyczyną oraz jak je rozwiązywać w odpowiedni sposób. W piątek po południu wszyscy uczestnicy szkolenia spotkali się, aby dyskutować o planach na najbliższą i dalszą przyszłość. Podczas wspólnej kolacji dzielili się pomysłami i planami ze starostą wrzesińskim, Dionizym Jaśniewiczem.

 

Aleksandra Hoppe
WOiS

« wstecz

Newsletter