Spotkanie młodych liderów i multiplikatorów

  • Logotyp "Młodzi Liderzy Września"

W dniach od 17 do 20 grudnia w powiecie wrzesińskim gościła grupa młodzieży z Wolfenbüttel.
Głównym celem jej pobytu było udział we wspólnym szkoleniu nowej kadry młodych liderów i multiplikatorów z powiatów wrzesińskiego i Wolfenbüttel. Z Niemiec przyjechało szesnaście osób, wśród nich Carsten Siebarth, trener młodych liderów, i Christoph Hinze, trener multiplikatorów. Goście zamieszkali w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Wąsoszach koło Ślesina, gdzie odbyły się również dwudniowe warsztaty.

  • Spotkanie młodych liderów i multiplikatorów

Ze strony polskiej uczestniczyli w nich przedstawiciele pierwszych klas wrzesińskich szkół ponadgimnazjalnych. Projekt Młodzi Liderzy rozpoczął się już po raz piąty, Multiplikatorzy – po raz drugi.
Co roku spośród uczniów rozpoczynających naukę w szkołach ponadgimnazjalnych wyłaniani są liderzy cieszący się zaufaniem koleżanek i kolegów, którzy podczas warsztatów nabywają umiejętności pomagania swoim rówieśnikom. Podczas grudniowego, początkowego szkolenia młodzież zapoznała się z programem. Dowiedziała się, w jaki sposób można dostrzec, że ich rówieśnicy mają problemy i co robić w takiej sytuacji. Uczestnikom przekazano podstawową wiedzę z zakresu funkcjonowania grupy klasowej, rozwiązywania konfliktów, przeciwdziałania uprzedzeniom. Młodzież ćwiczyła również umiejętność prowadzenia rozmów. – Szkolenie bardzo mi się podobało – swoimi wrażeniami dzieli się Agata Kędzierska, uczennica Liceum Ogólnokształcącego – Pracowaliśmy w grupie, zajęcia były ciekawe. Sama zgłosiłam się do tego programu, zainteresowały mnie akcje przeprowadzone w szkole przez starsze koleżanki. Cieszę się, że w ten sposób mogę pomóc innym. Nowicjuszy odwiedzili ich koledzy z dłuższym stażem, którzy opowiadali o swoich doświadczenia, sukcesach i porażkach, przedstawili także plan pracy na najbliższy rok. Obecnie we wrzesińskich szkołach działa około pięćdziesięciu młodych liderów. – Naszym sukcesem jest umiejętność współpracy, zjednoczenia sił w dążeniu do celu – mówi doświadczona młoda liderka Anna Adamczyk, uczennica ZSTiO. – Co roku przygotowujemy się do międzynarodowej wymiany młodzieży. Poza tym udało się zorganizować wiele innych wartościowych imprez, na przykład dni tolerancji w Liceum Ogólnokształcącym, dzień uśmiechu w ZSTiO, akcję informacyjną przeciwdziałającą kierowaniu pod wpływem alkoholu w szkole przy ul. Gnieźnieńskiej. W ten sposób docieramy do szerszego grona odbiorców. W bieżącym roku przeprowadzono cieszące się dużą popularności zajęcia integracyjne dla pierwszoklasistów.
Mniej liczna grupa multiplikatorów (sześć osób ze strony polskiej) również bierze udział w interesujących projektach. Tworzą oni Młodzieżowe Biuro Współpracy, zajmujące się promowaniem wiedzy o zaprzyjaźnionych powiatach. W czerwcu bieżącego roku multiplikatorzy z Wolfenbüttel  przyjechali do polskich szkół z prezentacją o swoim regionie. Niedługo potem polska grupa promowała w Niemczech powiat wrzesiński. W trakcie spotkania w Wąsoszach multiplikatorzy podsumowali ubiegły rok, wytyczyli nowe cele, zasady działania. Ustalono między innymi, że polska grupa odwiedzi Wolfenbüttel w drugiej połowie lutego. W lipcu we Wrześni odbędzie się czterostronna wymiana młodzieży polskiej (Września), francuskiej (Cachan), niemieckiej (Wolfenbüttel) i walijskiej (Rhonda). Multiplikatorzy przygotowali również projekt muzyczny, którego finałem były koncerty. W piątkowy wieczór (18 grudnia) kapele gości z Wolfenbüttel i uczniów Liceum Ogólnokształcącego dały koncert we Wrzesińskim Ośrodku Kultury. Przy rockowym graniu bawiło się około dwustu osób. Plakaty i bilety na imprezę dystrybuowali młodzi liderzy w swoich szkołach. Za to przez całą sobotę polscy i niemieccy muzycy pracowali nad utworami, które wspólnie wykonali podczas uroczystego wieczornego spotkania w Wąsoszach. Goście zagrali dodatkowo kilka ballad, wrzesińscy uczniowie zaś przeboje z lat siedemdziesiątych. We wrześniu obie kapele koncertować będą w Wolfenbüttel.
Przed piątkowym koncertem uczestnicy szkolenia spotkali się z Dionizym Jaśniewiczem, starostą wrzesińskim, na kolacji w internacie ZSTiO.
 Warsztaty zostały zorganizowane przez Wydział Oświaty i Sportu Starostwa Powiatowego we Wrześni; są one elementem współpracy obu powiatów partnerskich.

Ewa Konarzewska-Michalak

« wstecz

Newsletter