Listopadowa opowieść zaklęta w obrazach

Listopadowa opowieść zaklęta w obrazach

Kamienie i ludzie, pod tym tajemniczym tytułem odbył się w lipcu tego roku polsko-niemiecki plener malarski w Wolfenbüttel, będący kontynuacją ubiegłorocznej imprezy, Warta w tle granicy Cesarstwa Niemieckiego i Rosji Carskiej na terenie powiatu wrzesińskiego.

  • Listopadowa opowieść zaklęta w obrazach - wernisaż

Zwieńczenie pleneru stanowił wernisaż, który najpierw miał miejsce w Wolfenbüttel, a 7 listopada w kościele poewangelickim w Miłosławiu.

Impreza stała się również okazją do zaproszenia delegacji z Niemiec. W dniach od 6 do 8 listopada w powiecie wrzesińskim gościli Christiana Steinbrügge, dyrektor Bildungszentrum, wraz z mężem, Marian Adler, koordynator pleneru ze strony niemieckiej, oraz Dick Sikkema, przedstawiciel malarzy. Goście wybrali się też na krótką wycieczkę do stolicy Wielkopolski.

  • Listopadowa opowieść zaklęta w obrazach - wernisaż

Podczas tegorocznego pleneru w Wolfenbüttel powstało znacznie więcej prac niż poprzednio: świadczyły o tym zapełnione obrazami wnęki zabytkowego kościoła. Na ulicach urokliwego niemieckiego miasteczka, uważanego za klejnot renesansu, wśród kilkudziesięciu wąskich, odrestaurowanych uliczek i domów budowanych w technice muru pruskiego, czyli fachwerku, malarzom nie brakowało natchnienia. Dziś zgodnie twierdzą, że są już jedną wielką rodziną, bowiem połączyła ich wspólna pasja, nawiązały się prawdziwe przyjaźnie.

  • Listopadowa opowieść zaklęta w obrazach - wernisaż

Podczas wernisażu nie zabrakło wspomnień, które przypomniał, witając gości, starosta, Dionizy Jaśniewicz. O magicznej atmosferze panującej podczas pleneru mówiła również Christiana Steinbrügge. Choć landrat Jörg Röhmann nie mógł przyjechać na dzisiejszy wernisaż, to jest jednak między nami – na jednym z portretów namalowanych przez Dicka Sikkeme – mówiła Steinbrügge. Znalazła się także podobizna Leszka Burzyńskiego – koordynatora pleneru ze strony polskiej i jednocześnie prezesa Stowarzyszenia Klub Twórczości Różnej „Cóś Innego”.

  • Listopadowa opowieść zaklęta w obrazach - koncert

Opowieść o Wolfenbüttel, na jaką składały się poszczególne krajobrazy uwiecznione na pracach malarzy, zaskakiwała widokami do złudzenia przypominającymi wrzesińskie okolice.

  • Listopadowa opowieść zaklęta w obrazach - rozmowy o...

Niejeden widz mógłby wziąć niemiecką wieżę ciśnień za bliźniaczą siostrę tej naszej. Wystawę prezentowano w kościele poewangelickim w Miłosławiu do 13 listopada.

(ula)

fot. Roman Lipigórski

« wstecz

Newsletter