Eurotreff 2009

18 chórów z 11 krajów europejskich w dniach od 9 do 13 września koncertowało na scenach, w halach sportowych, szkołach, kościołach i na ulicach Wolfenbüttel. Do udziału w festiwalu zaproszono także wrzesiński chór – działający przy liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza „Les Choristes”. Organizatorem jego wyjazdu było Starostwo Powiatowe we Wrześni.

  • Eurotreff 2009

Dzisiejsza Europa jednoczy się, ale każdy region ma swoje pieśni, tańce i muzykę. Owa różnorodność kultur niegdyś bywała kością niezgody – z czasem jednak została dowartościowana. Dzisiaj wszystkie kraje starają się wyeksponować własną odrębność, tworząc jeden wielobarwny witraż europejskiej cywilizacji. Niemieckie stowarzyszenie – Arbeitskreis Musik in der Jugend w Wolfenbüttel – co dwa lata organizuje Eurotreff – Międzynarodowy Festiwal Młodzieżowych Chórów i Orkiestr. Ponad 700 młodych ludzi z całej Europy spotyka się wówczas w Wolfenbüttel, by wspólnie muzykować, śpiewać i bawić się.

  • Eurotreff 2009
 
Les Choristes u boku Skowronków i Canzonetta
 
Tegoroczna, już 14. edycja festiwalu jest o tyle wyjątkowa, że znaleźli się na niej po raz pierwszy przedstawiciele Wrześni. Młodzieżowy Chór Les Choristes z Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza pod dyrygenturą Przemysława Piechockiego zaprezentował Polskę godnie. Opiekę nad zespołem w Niemczech sprawowały Danuta Torzewska (LO), Hanna Brona i Julia Drozda (Starostwo Powiatowe).
  • Eurotreff 2009

Na Eurotreff 2009 przybyły chóry z 11 krajów: Rosji, Estonii, Finlandii, Bułgarii, Białorusi, Włoch, Polski, Litwy, Czech, Izraela oraz gospodarze z Niemiec. U boku wrzesińskiego zespołu podczas Eurotreff obecni byli również inni przedstawiciele Polski: dziecięcy chór Canzonetta z Warszawy oraz dziewczęcy chór Skowronki z Poznania. Obie grupy prezentowały się już podczas wcześniejszych edycji festiwalu. Wrzesiński Les Choristes, istniejący od 2008 roku, zakwalifikował się po raz pierwszy i bez wątpienia zapadł w pamięć publiczności, wykonując w nowoczesnej aranżacji wspaniałe stare polskie pieśni: Krakowskie wesele czy Komuż ja kwiateczki rwała.

  • Eurotreff 2009
Europejskie pieśni ludowe w nowoczesnej szacie
 
Każdemu festiwalowi towarzyszy motto: chóry przygotowują swój repertuar pamiętając o nim. Chcieliśmy pokazać, jak kolorowe i bogate są europejskie pieśni ludowe – mówił profesor Andreas Göpfert, prezes AMJ, podczas koncertu inaugurującego. Dlatego zgodnie z naszym mottem, „Europejskie pieśni ludowe w nowoczesnej szacie”, w tym roku będziemy odkrywać zapomniane pieśni ludowe w nowych aranżacjach.
  • Eurotreff 2009
Les Choristes pod dyrekcją Corneliusa Trantow
 
Każdy z zespołów miał okazje zaprezentować swój narodowy repertuar na koncertach „Chóry dla chórów”, które odbywały się równocześnie w całym mieście. Jednak spotkanie miało przede wszystkim charakter warsztatów muzycznych. Przedstawiciele wszystkich krajów zostali podzieleni na siedem grup, w których zajęcia przez trzy dni prowadzili niezależni dyrygenci: Margčt Bóasdóttir (Islandia), Malcolm Goldring (Wielka Brytania), Tamas Lakner (Węgry), Catherine Maerten (Francja) oraz z Niemiec Alexander Burda (Stuttgart), Volker Hempfling (Odenthal) i Cornelius Trantow (Hamburg).
  • Eurotreff 2009

Nasz chór trafił pod skrzydła Corneliusa Trantow z Niemiec i wspólnie z młodzieżą z Finlandii i Niemiec zaprezentował proponowany przez niego repertuar podczas koncertu finałowego. Warsztaty obejmowały naukę wyznaczonych przez dyrygenta utworów: w brawurowy sposób uczył on uczestników czytania nut, przeprowadzał ćwiczenia z dykcji, pokazywał, jak pracować przeponą podczas śpiewu.

  • Eurotreff 2009

Wynik pracy okazał się niezwykły – trudno uwierzyć, że w tak krótkim czasie można było przygotować znakomity koncert finałowy, który zebrał publiczność szczelnie wypełniającą salę koncertową.

  • Eurotreff 2009
Niemieccy wielbiciele wrzesińskiego chóru
 
Les Choristes szybko zjednali sobie wielbicieli, którzy śledzili niemal wszystkie występy naszego chóru. Od pierwszego koncertu w hali miejskiej w Wolfenbüttel wrześnianom przysłuchiwał się Jörg Röhman, starosta naszego partnerskiego powiatu. Ponadto na koncert w jednym z kościołów ewangelickich przybyli były starosta Burkhard Drake oraz Henning Heuschmann, były dyrektor BBS Wolfenbüttel, który rozpoczął współpracę młodzieżową z naszym powiatem. Widzowie zauroczeni występami Les Choristes zgodnie dodawali, że to również jeden z najładniejszych chórów tegorocznego festiwalu.
  • Eurotreff 2009

A co o tym wszystkim myślą chórzyści? Cieszyli sie, że mogli uczestniczyć w tak dużym międzynarodowym święcie kultury. Na jednym z koncertów prezentowali nawet flagę Polski. Cały wyjazd był dla nich dobrą lekcją – nie tylko podziwiali wieloletni dorobek i doświadczenie innych chórów, ale i zwiedzili jeden z najbardziej urokliwych zakątków Niemiec – Wolfenbüttel.

  • Eurotreff 2009

(ula)

« wstecz

Newsletter