Seniorzy świecą przykładem

Trzyosobowa delegacja z powiatu Wolfenbüttel, zaangażowana w wymianę seniorów, odwiedziła 17 marca Starostwo Powiatowe we Wrześni i Wrzesiński Uniwersytet Trzeciego Wieku w ramach przygotowań do kolejnej edycji projektu Aktywny Senior.

Goście zapoznali się z działalnością WUTW zarówno od strony teoretycznej, poznając strukturę organizacyjną stowarzyszenia na spotkaniu z jego zarządem, jak i od strony praktycznej, biorąc udział wraz ze słuchaczami uniwersytetu w przykładowych zajęciach sekcji artystycznej.

Odwiedzili również Starostwo Powiatowe, gdzie spotkali się ze starostą w celu omówienia przyszłości projektu Aktywny Senior. Dionizy Jaśniewicz podkreślił, że powiat od lat współpracuje z władzami Wolfenbüttel w ramach różnorodnych projektów tematycznych. – Jestem przekonany, że taka współpraca jest bardzo mile widziana i chcielibyśmy w jej ramach zbudować trwałe więzi. A warto podkreślić, że dzięki Wrzesińskiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku i innym organizacjom seniorskim z terenu naszego powiatu, mamy co zaprezentować i czym się pochwalić w dziedzinie aktywizacji osób starszych.

Niemiecka delegacja była pod wrażeniem wrzesińskiego uniwersytetu. Ruth Fisher, która na co dzień organizuje m.in. zajęcia językowe dla słuchaczy centrum kształcenia w Wolfenbüttel, podkreślała, że przyjechała do Wrześni uczyć się na naszych doświadczeniach.

– Społeczeństwo niemieckie szybko się starzeje. Dlatego tym bardziej musimy szukać nowych sposobów na to, żeby wyciągnąć seniorów z domów, wypełnić im wolny czas i zachęcić do spotkań z innymi ludźmi. Studenci 60+ uczestniczą w zajęciach proponowanych przez naszą szkołę, ale nie mamy w ofercie programów przeznaczonych specjalnie dla nich.

Celem wizyty było nawiązanie szerszej współpracy z WUTW, a także dopracowanie szczegółów dotyczących planowanych warsztatów rękodzielniczych seniorów z partnerskich powiatów. Mają się one odbyć w październiku, a efekty pracy uczestników zostaną zaprezentowane na wystawie w kościele poewangelickim w Miłosławiu oraz podczas targów „Rolnicza Jesień”.

Natalia Jędraszak

 

Ute Stockmann, przedstawicielka seniorów: Bardzo interesuje nas działalność Wrzesińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, bo w Niemczech praca ze starszymi ludźmi jest zupełnie inaczej zorganizowana. Dlatego chcemy współpracować z wrzesińskimi seniorami, pomimo bariery językowej. A lepiej jest przełamywać ją robiąc coś wspólnie, np. gotując czy tworząc rękodzieło, niż na zwykłych kursach językowych.

Ruth Fischer, odpowiedzialna za kulturę i media w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolfenbüttel: Jestem pod wrażeniem pomysłu na zajęcia rękodzielnicze. Seniorzy z przyjemnością spędzają razem czas, a na dodatek tworzą coś pięknego, do czego potrzeba talentu i precyzji.

Jacqueline Knaubert-Lang, zastępca dyrektora Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolfenbüttel: Największe wrażenie zrobiło na mnie to, że we WUTW pracuje tylu wolontariuszy. Warta naśladowania jest również idea wspólnego podróżowania seniorów. W Polsce takie uniwersytety działają od lat i są powszechnie znane, więc seniorzy chętnie korzystają z ich oferty. W Wolfenbüttel dopiero zaczynamy pracę nad podobnymi przedsięwzięciami.

  • Spotkanie we Wrzesińskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku
  • Spotkanie w Starostwie Powiatowym we Wrześni
  • Spotkanie we Wrzesińskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku
  • Spotkanie w Starostwie Powiatowym we Wrześni
  • Spotkanie we Wrzesińskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku
  • Spacer seniorów po Wrześni
  • Spacer seniorów po Wrześni
  • Warsztaty z rękodzieła

« wstecz

Newsletter