Koło Emerytów i Rencistów Solidarność Tonsil SA

Jak w rodzinie...

Wrzesiński oddział Koła Emerytów i Rencistów Solidarność skupia w swych szeregach około dwustu osób. Celem działania stowarzyszenia jest objęcie wszechstronną opieką osób niepełnosprawnych, starszych i potrzebujących troski. Prezeską wrzesińskiego koła jest Teresa Piskorż. Pełni ona także funkcję przewodniczącej na cały region Wielkopolska.

  • Jak w rodzinie...

Atrakcyjna oferta
Organizacja opiera swą działalność na społecznej pracy jej członków. Terenem działania jest powiat wrzesiński. Plan na ten rok wygląda imponująco. Odbyły się już spotkanie opłatkowe i zabawa walentynkowa, a w perspektywie są comiesięczne wyjazdy na Nekielską Akademię Zdrowia, wycieczki do Lichenia, Sarbinowa, w okolice Kotliny Kłodzkiej, do Pragi, Zakopanego, Sianożęt, pielgrzymka śladami męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki, wyjazd na Lednicę Seniora, a także pikniki i spotkania okolicznościowe. Solidarność działa więc bardzo aktywnie. – Emeryci nie mogą korzystać ze wszystkiego, bo ich na to nie stać. Muszą wyważać, wybierać z całego dostępnego programu. Staramy się to wszystko robić jak najtaniej – opowiadają członkinie Zarządu.

  • Jak w rodzinie...

Porady i pomoc
Biuro organizacji czynne jest w każdą środę od 10 do 11 przy ulicy 3 Maja 12/1. Oprócz tego odbywają się zebrania. I to zebrania nie byle jakie, bo zapraszani na nie są różni goście – prawnicy, przedstawiciele urzędów, dyrektorzy jednostek pomocy społecznej – wszystko po to, by udzielić członkom stowarzyszenia porad i pomocy w rozwiązaniu różnych problemów. – Przedstawiciele Urzędu Skarbowego pokazują, jak wypełnić PIT, opowiadają o zmianach w podatkach. Przychodzi też do nas pan ze sklepu rehabilitacyjnego, który na spotkania przynosi sprzęt, pokazuje, informuje o formach dofinansowania, pomaga załatwić dotacje z NFZ – mówią członkinie.

  • Jak w rodzinie...

Pielęgnowanie tradycji
Bardzo ważne dla organizacji są tradycyjne wartości – wiara, rodzina, patriotyzm. Ich patronem jest ks. Jerzy Popiełuszko. – Bierzemy udział we wszystkich uroczystościach patriotycznych, które odbywają się we Wrześni. Nasz sztandar zawsze jest obecny, idziemy z kwiatami, zapalamy znicze. Czy w Sokołowie, czy na cmentarzu, czy pod pomnikiem 68. Pułku Piechoty. Zawsze jesteśmy – informuje Teresa Piskorż i dodaje: – Co roku obchodzimy uroczystość męczeńskiej śmierci Popiełuszki. Dwa razy byliśmy na Litwie. Jesteśmy grupą szanującą ludzi, którzy za nas oddali życie i przekazujemy to naszym dzieciom, wnukom.
Co roku, od ośmiu lat, wraz z dyrektor szkoły w Grzybowie Mariolą Zalepą organizowane są spotkania trzech pokoleń. Solidarność współpracuje też z innymi organizacjami z terenu powiatu, biorą udział w licznych szkoleniach.

Familijnie
Członkowie organizacji bardzo dbają także o swoich członków. – Jeśli ktoś potrzebuje odwiedzin – bo jest chory, są osoby, które nie chodzą – nie zostawiamy ich samych, pomagamy, odwiedzamy. Jesteśmy też otwarci na potrzeby członków i ich rodzin. Każdy przed świętami dostaje talon na rybkę o wartości 30 zł – mówi prezeska. – Trzeba dodawać sobie otuchy – mówi jeden z członków Zarządu. I w tym tkwi sens działania organizacji. – Oni wszyscy tym żyją, to jest prawdziwa, solidarna, cała rodzina – dodaje Teresa Piskorż. – Wszyscy darzymy się miłością, a jak zdarzą się nieporozumienia, wyjaśniamy je. Jak to w rodzinie.

Agnieszka Przysiuda-Zielkowska

« wstecz

Newsletter