Zakupy w okresie przedświątecznym

Zwrot towaru. Sprzedawca nie ma obowiązku przyjęcia nietrafionego zakupu. Jest to jego dobra wola. Warto więc robiąc zakupy, zwłaszcza prezentów, zapytać sprzedawcę, czy w razie gdy uznamy zakup za nietrafiony, przyjmie zwrot towaru albo czy wymieni go na inny, a w końcu czy odda pieniądze. Należy też wiedzieć, że niektóre z sieci handlowych przyjmują z powrotem zakupione towaru, ale to wynika z ich wewnętrznych regulaminów sprzedaży.

Wadliwy zakup. Po podłączeniu telewizora w domu okazuje się, że nie działa albo zabawka nie ma wszystkich elementów. Co robić? W takich sytuacjach nie ma możliwości zwrotu towaru. Należy zgłosić sprzedawcy reklamację jako niezgodność towaru z umową. Odpowiedzialność sprzedawcy trwa dwa lata w przypadku rzeczy nowej i rok przy rzeczy używanej, ale konsument musi pamiętać, że w ciągu roku od ujawnienia się wady powinien tę zgodność zgłosić sprzedawcy, oczekując bezpłatnej naprawy, wymiany na nowy towar, obniżenia ceny i na końcu zwrotu ceny zakupu.

Reklamacja artykułów żywnościowych. Żywność możemy reklamować w ciągu trzech dni od otwarcia opakowania, a produkty zakupione luzem w ciągu trzech dni od daty zakupu. O wadzie towaru należy zawiadomić sprzedawcę przed upływem terminu przydatności do spożycia albo daty trwałości produktu. Jeśli kupimy towar przeterminowany, nie możemy domagać się zwrotu pieniędzy i go reklamować.

Obowiązkiem konsumenta jest sprawdzenie tego co kupuje.

Co z dowodem zakupu. Dla skutecznego złożenia reklamacji należy sprzedawcy przedłożyć dokument zakupu. Jest to zazwyczaj paragon, ale też każdy inny dokument potwierdzający zakup, w tym wydruk z terminalu karty kredytowej czy wyciąg z karty kredytowej.

Jeżeli będziemy pamiętać o tych podstawowych sprawach, mam nadzieję, że zakupy w szczególnym okresie będą dla nas i naszych bliskich wielką przyjemnością oraz wyjątkowym czasem spędzonym razem. 

Rzecznik życzy wszystkim konsumentom udanych i trafi onych zakupów, aby nachodzące święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok były czasem spokoju i radości.

« wstecz