Zarządzanie budżetem domowym - czy jest łatwe?

Jesteśmy jeszcze w okresie i nastroju świątecznym. Powoli jednak trzeba będzie wracać  do codzienności i zrobić rachunek zysków oraz strat, sprawdzić, jak wygląda nasz budżet na najbliższy miesiąc. Kilka rad, jak rozsądnie zarządzać domowym budżetem.

Załóżmy notatnik i wpisujmy do niego każdy wpływ na nasze konto oraz wszystkie stałe koszty. Dochody to między innymi wynagrodzenie za pracę, premie, renta, emerytura, alimenty. Do notesu wpiszmy też opłaty stałe, takie jak czynsz, prąd elektryczny, gaz, telefony, woda i ścieki, abonament RTV. 

Rozważnie gospodarujmy pieniędzmi, które pozostają po opłaceniu rachunków. Dobrze jest zapisywać wszystkie wydatki ponoszone w ciągu na przykład miesiąca, aby  następnie móc je przeanalizować. Wówczas może okazać się, że robimy przypadkowe zakupy, a za niektóre przepłacamy. Warto też zastanowić się, czy nie skorzystać z tańszych sklepów, promocji i wyprzedaży. Wnioski bywają zaskakujące.

Niespodziewane wydatki czy chociażby plany wakacyjne mogą nas zmusić do wzięcia pożyczki lub kredytu. W tej sytuacji konieczna jest już szczegółowa analiza ofert banków i innych instytucji udzielających pożyczek pod kątem warunków i wiarygodności pożyczkodawcy. Ważne, aby nie mnożyć kredytów ani nie spłacać jednej pożyczki drugą, bo stąd już bardzo blisko do kłopotów finansowych.

Elżbieta Staszak-Małecka

« wstecz