Zakupy w okresie przedświątecznym - kilka uwag

Przed nami czas wzmożonych zakupów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Z pewnością nie zabraknie promocji, rabatów czy innych zachęt do zakupów. Jak uniknąć błędnych decyzji? Czy można oddać nietrafiony zakup? Co z reklamacją?

Zwrot towaru. Sprzedawca nie ma obowiązku przyjęcia nietrafionego zakupu. To jego dobra wola. Warto więc robiąc zakupy, zwłaszcza prezentów, zapytać sprzedawcę, czy w razie gdy uznamy zakup za nietrafiony, przyjmie zwrot towaru, wymieni go na inny lub odda pieniądze. Należy też wiedzieć, że niektóre z sieci handlowych przyjmują z powrotem zakupione towaru, ale wynika to z ich wewnętrznych regulaminów sprzedaży.

Wadliwy zakup. Po podłączeniu telewizora w domu okazuje się, że nie działa, zakupiona zabawka nie ma wszystkich elementów – co robić? W takich sytuacjach nie istnieje możliwość zwrotu towaru. Należy zgłosić sprzedawcy reklamację jako niezgodność towaru z umową. Odpowiedzialność sprzedawcy trwa dwa lata w przypadku rzeczy nowej i rok w przypadku rzeczy używanej, ale konsument musi pamiętać, że w ciągu dwóch miesięcy od ujawnienia się wady powinien tę niezgodność zgłosić sprzedawcy, oczekując bezpłatnej naprawy, wymiany na nowy towar, obniżenia ceny lub zwrotu ceny zakupu.

Reklamacja artykułów żywnościowych. Żywność możemy reklamować w ciągu trzech dni od otwarcia opakowania, a produkty zakupione luzem w ciągu trzech dni od daty zakupu. O wadzie towaru należy zawiadomić sprzedawcę przed upływem terminu przydatności do spożycia albo daty trwałości produktu. Jeśli kupimy towar przeterminowany, nie możemy domagać się zwrotu pieniędzy i go reklamować. Obowiązkiem konsumenta jest sprawdzenie tego, co kupuje.

Co z dowodem zakupu. Dla skutecznego złożenia reklamacji należy sprzedawcy przedłożyć dokument zakupu. Jest to zazwyczaj paragon, ale też każdy inny dokument potwierdzający zakup, w tym wydruk z terminalu karty kredytowej czy wyciąg z karty kredytowej.

Jeżeli będziemy pamiętać o tych podstawowych sprawach, mam nadzieję, że zakupy w tym szczególnym okresie będą dla nas i naszych bliskich wielką przyjemnością oraz wyjątkowym czasem spędzonym razem.

Elżbieta Staszak-Małecka

« wstecz