Chrońmy swoją tożsamość

W poprzednim artykule pisałam, jak postąpić, gdy zagubimy kartę bankomatową, dziś kontynuując ten temat parę wskazówek co robić, gdy zaginą nam inne dokumenty, w tym dokumenty tożsamości.

Kradzież czy zagubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu albo jakiegokolwiek innego dokumentu określającego naszą tożsamość to bardzo poważny problem, który może doprowadzić do wielu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych dokumentów, najczęściej do celów niezgodnych z prawem.
Na podstawie mojego wieloletniego doświadczenia w pracy rzecznika udzieliłabym dwóch rad. Po pierwsze: warto i należy od czasu do czasu dokładnie sprawdzić, czy mamy wszystkie dokumenty i czy nadal są ważne. Po drugie: gdy dokumenty utraciliśmy, najpierw i jak najszybciej, tak jak w przypadku karty bankomatowej, należy niezwłocznie skontaktować się ze swoim bankiem albo z każdym innym bankiem i zgłosić zastrzeżenie utraty określonego dokumentu. Następnie o kradzieży lub zagubieniu zawiadamiamy policję i organ wystawiający dokument. Możemy również te fakty zgłosić drogą internetową poprzez stronę www.dokumentyzastrzezone.pl.

Elżbieta Staszak-Małecka

« wstecz