Obowiązki właściciela psa

Rodzina pani Róży zamieszkała w domu jednorodzinnym i planuje wziąć psa ze schroniska. Ponieważ przyszli właściciele nigdy wcześniej nie opiekowali się psem, pytają, jakie wiążą się z tym obowiązki.

Po pierwsze, musimy chronić innych przed ewentualną agresją ze strony naszego psa. Zwierzę powinno być trzymane na terenie zamkniętym, by nie mogło uciec na inną posesję. W miejscach publicznych należy je prowadzić na smyczy i zakładać mu kaganiec (to dotyczy psów średnich i dużych). Bez smyczy pies może przebywać na terenach mało uczęszczanych, ale powinien mieć kaganiec, a właściciel musi kontrolować jego zachowanie. Za nieprzestrzeganie tych obowiązków opiekunowi grozi kara grzywny. Jeżeli pies zaatakuje kogoś i pogryzie, właściciel odpowiada za to agresywne zachowanie i niedopilnowanie zwierzęcia przed sądem jak za przestępstwo.

Mamy również chronić otoczenie przed uciążliwym szczekaniem psa, zwłaszcza w czasie ciszy nocnej (w godzinach 22.00 do 6.00). Należy sprzątać po psie w miejscach publicznych – wielu właścicieli o tym nie pamięta albo nie chce pamiętać.

Elżbieta Staszak-Małecka

« wstecz