Czy można zwrócić rozpakowaną płytę?

Pan Janusz kupił przez Internet najnowszą wersję jednej z popularnych i reklamowanych gier komputerowych. Niestety nie spełniła ona jego oczekiwań. Czy może ją zwrócić?

Nie. Internauci muszą pamiętać, że prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie przysługuje w wypadku zakupu nagrań audialnych i wizualnych oraz zapisanych na informatycznych nośnikach danych po usunięciu przez konsumenta ich oryginalnego opakowania (głównie chodzi o muzykę, gry i programy zapisane na płytach CD i DVD). Tak więc sprzedawca nie ma obowiązku uwzględnić zwrotu, gdy konsument usunie z towaru oryginalne opakowanie. Zazwyczaj jest to przerwanie foliowego zabezpieczenia na pudełku z nośnikiem. Często się zdarza, że internauta w oświadczeniu o odstąpieniu od umowy zaznacza, że otrzymał towar w uszkodzonym lub bez opakowania. Sprzedawca musi przyjąć zwrot tylko wówczas, gdy konsument udokumentuje ten fakt protokołem sporządzonym w obecności  i podpisanym przez doręczyciela  – listonosza bądź kuriera.

Podstawa prawna: art. 10 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 2 marca 2000 roku o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. nr 22 poz. 271 z późn. zm.).

Elżbieta Staszak-Małecka

« wstecz