Nie trać z oczu karty

Kartą płatniczą możemy płacić już w bardzo wielu miejscach. To bardzo wygodna forma płatności, bo nie wymaga noszenia przy sobie gotówki. Przy płaceniu nią należy jednak zachować ostrożność.

Przede wszystkim nie należy nigdzie zapisywać PIN-u karty. Musimy go znać na pamięć, a jeżeli nie możemy go zapamiętać, zapiszmy go w sobie tylko znany sposób, np. w odwrotnej kolejności. Nigdy nie udostępniajmy nikomu naszej karty i PIN-u. Zawsze miejmy przy sobie numer telefonu, pod którym możemy natychmiast zastrzec kartę, jeśli nam zaginie. Zanim wciśniemy PIN lub będziemy podpisywać dowód transakcji, dokładnie sprawdźmy, czy kwota transakcji jest właściwa.

Kartę płatniczą należy chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nie należy jej kłaść na słońcu, w pobliżu telefonu komórkowego, kuchenki mikrofalowej lub sprzętu radiowo-telewizyjnego. Silne pole magnetyczne tych urządzeń może doprowadzić do jej uszkodzenia. Dobrze ją nosić w osobnym portfeliku.

Uważnie wystukujmy PIN w bankomacie. Jeżeli pomylimy się trzykrotnie, bankomat zatrzyma kartę, a jej odzyskanie potrwa jakiś czas. Korzystając z tej formy wypłaty zawsze najpierw należy zabrać kartę, a dopiero potem gotówkę. Na zabranie jednego i drugiego mamy 30 sekund. W sytuacji gdy bankomat dokona transakcji i nie wypłaci pieniędzy, jak najszybciej zgłaszamy to w naszym oddziale banku. Dobrze jest korzystać z bankomatów bezpiecznych, czyli umieszczonych w oddziałach banku. Podczas płacenia kartą w placówkach handlowych pilnujmy, aby sprzedawca dokonywał operacji kartą na naszych oczach.

 

Elżbieta Staszak-Małecka

« wstecz