Podatek od wygranej

Pan Stefan wygrał telewizor w konkursie zorganizowanym przez gazetę. Czy aby odebrać nagrodę, będzie musiał zapłacić podatek? Jego znajomy twierdzi, że nie, bo wartość nagrody nie przekracza 2 280 złotych. Czy tak jest faktycznie?

Wygrane w konkursach i grach organizowanych za pośrednictwem środków masowego przekazu są wolne od podatku, jeżeli jednorazowa wartość nagrody nie przekracza 760 złotych. Jeśli wygrywamy więcej, należy uiścić podatek w wysokości 10 procent wartości nagrody.

Kwota 2 280 złotych dotyczy wygranych w grach losowych, na przykład w loterii. Podatku nie trzeba płacić, jeśli wartość wygranej w grze losowej nie przekracza tej kwoty. Natomiast od wygranej powyżej 2 280 złotych pobierany jest podatek w wysokości 10 procent.

Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku organizator konkursu lub gry pobiera podatek i wpłaca go do urzędu skarbowego. Więcej informacji w art. 21 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2010 roku nr 51 poz. 307).

 

Elżbieta Staszak-Małecka

« wstecz

Newsletter