Zasady bezpiecznych pożyczek

Pożyczka w języku potocznym to czynność polegająca na przekazaniu przez osobę fizyczną lub instytucję finansową określonej kwoty pieniędzy lub oznaczonych rzeczy pożyczkobiorcy na czas oznaczony. Umowę pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych należy potwierdzić na piśmie.

Zawierając umowę pożyczki, należy zwrócić uwagę między innymi na niżej podane szczegóły, ponieważ pochopne i nieprzemyślane decyzje finansowe mogą zrujnować życie. Wielokrotnie słyszeliśmy o osobach, które wpadły w problemy finansowe, zaciągając niewysokie pożyczki. Wystarczy przestrzegać czterech podstawowych zasad, aby życiowych problemów uniknąć.

Po pierwsze. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy należy zweryfikować pożyczkodawcę. W tym sprawdzić, czy firma jest zarejestrowana i legalnie prowadzi tego rodzaju działalność, a osoba fizyczna wiarygodna.

Po drugie. Należy policzyć całkowity koszt pożyczki. Mamy prawo wiedzieć, ile pieniędzy będziemy musieli oddać pożyczkodawcy.

Po trzecie. Należy dokładnie przeczytać umowę. Zawsze zwracajmy uwagę na oprocentowanie pożyczki oraz wszelkie dodatkowe opłaty i koszty.

Po czwarte. Jeżeli pożyczkodawca nie potrafi lub nie chce rozwiać naszych wątpliwości co do zapisów umowy, nie podpisujmy jej. Pożyczkodawca powinien odpowiedzieć na każde nasze pytanie dotyczące podpisywanej umowy pożyczki.

Podstawa prawna: Kodeks cywilny.

 Elżbieta
Staszak-Małecka

« wstecz