Bonjour! (czerwiec 2017 r.)

Powiat wrzesiński od lat pielęgnuje kontakty z francuskim Stowarzyszeniem Val de Loire-Pologne. Na przełomie maja i czerwca jego przedstawiciele gościli w naszym regionie.

– Bonjour! Witam serdecznie! Minęło kilka tygodni, odkąd miałem okazję przez kilka dni posłuchać języka francuskiego w samej jego ojczyźnie – powiedział starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz 31 maja we wrzesińskim LO im. Henryka Sienkiewicza, nawiązując do kwietniowej wizyty delegacji powiatu i Pyzdr we Francji. – Przy okazji dziękuję za wkład w możliwość nawiązania współpracy przez francuską gminę Mer z Pyzdrami – dodał. Gmina Pyzdry liczy na zacieśnienie kontaktów zagranicznych z Francuzami. Tymczasem od trzynastu lat kwitnie współpraca Stowarzyszenia Val de Loire-Pologne z wrzesińskim LO. W przeprowadzonym konkursie języka francuskiego dla uczniów tej szkoły, nagrodą jest organizowany przez stowarzyszenie dwutygodniowy pobyt we Francji. Podczas uroczystego rozstrzygnięcia tegorocznej edycji, która odbyła się 31 maja w LO prezes stowarzyszenia Philippe Kazmierczak powiedział: – Przyjeżdżanie do liceum i wręczanie nagród uczniom to dla mnie ogromna radość, a naszym celem jest sprawianie radości uczniom poprzez pobyt we Francji. Magdalena Pietryga, Zofia Gibowska, Kamila Walczak i Urszula Kuśmierz w wakacje pojadą do Doliny Loary, co pozwoli im przede wszystkim szlifować język, ale także zbliżyć się do kultury oraz życia codziennego Francuzów. Podczas pobytu będą bowiem mieszkać u rodzin goszczących.

Tego dnia w licealnej auli rozstrzygnięto także drugi konkurs związany z Francją – „Czy znasz Francję?” organizowany przez Starostwo Powiatowe dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Konkurs odbył się 25 kwietnia i składał się z pytań testowych oraz wypracowania. Ocenie podlegała jednak nie tylko wiedza, ale też kreatywność i otwartość uczestników. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła Julianna Szulc z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Drugie miejsce zajęła Agata Goławska z LO, na trzecim zaś znalazł się Adam Krajewski z ZSTiO. W kategorii gimnazjów przyznano miejsce pierwsze i drugie – na pierwszym znalazła się Zuzanna Zygaj, zaś drugie zajęła Dobrosława Jankowiak. Obie laureatki uczęszczają do Gimnazjum nr 1.

Podczas uroczystości w liceum nie zabrakło występów artystycznych – delegacja z Francji była zachwycona przedstawieniem o Czerwonym Kapturku. Sama też wystąpiła z krótkim numerem wokalnym, śpiewając autorską wersję piosenki „Hej, sokoły”. 

Dzień później, 1 czerwca, francuscy goście odwiedzili starostę wrzesińskiego w jego siedzibie. W swobodnej atmosferze chętnie wspominano poprzednie spotkanie we Francji. – Opowiadam wszystkim o serdeczności i okazywanej przyjaźni, z którą się spotkaliśmy – mówił starosta Dionizy Jaśniewicz. Rozmawiano też o lokalnych kulinarnych specjałach, dzielono się anegdotami, ale nie tylko. Podczas spotkania padła propozycja zorganizowania tematycznego dnia poświęconego Dolinie Loary. Warto podkreślić, że podobne wydarzenie zorganizował powiat wraz ze stowarzyszeniem Cóś Innego w 2011 pod nazwą Wrzesińskie Spotkania z Kulturą Francji i spotkało się ono wówczas z ogromnym zainteresowaniem. Planowane obchody miałyby się odbyć w Pyzdrach, gdzie goście z Francji udali się 2 czerwca na spotkanie z burmistrzem Przemysławem Dębskim. We wrześniu w Pyzdrach będzie gościć delegacja gminy Mer, która weźmie udział w dożynkach powiatowych.

Klara Skrzypczyk

  • Rozwiązanie konkursu - Czy znasz Francję?
  • Spotkanie w Starostwie Powiatowym we Wrześni
  • Spotkanie w Starostwie Powiatowym we Wrześni

« wstecz

Newsletter