Depresja chorobą cywilizacyjną

23 lutego 2010 roku po raz piąty obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Na depresję zapada 3% światowej populacji. Zajmuje ona czwarte miejsce na liście chorób upośledzających jakość życia. Liczba cierpiących na depresję Polaków stale rośnie. Według Światowej Organizacji Zdrowia za dziesięć lat depresja stanie się drugim po chorobach układu krążenia najczęstszym problemem zdrowotnym na świecie.

Zaczyna się od przygnębienia, a może skończyć nawet samobójstwem. Podstawowe objawy to przeżywanie smutku, zobojętnienia, poczucie zmęczenia, niemożność cieszenia się tym, co jeszcze niedawno dawało radość i satysfakcję (według słów pacjentów: „nic mnie nie cieszy, nic nie interesuje”). Osoby z depresją skarżą się, że do wszystkiego, co jeszcze zdołają robić, muszą się zmuszać, odczuwają brak siły i motywacji do działania. Często występują; zaburzenia snu, wzmożony lęk, napięcie i drażliwość, izolowanie się od innych.

Choroba ma wiele przyczyn. Czynnikiem wyzwalającym może być pora roku (jesień, wiosna), ciężkie przeżycia, a nawet grypa i inne choroby wirusowe. Także początkowy okres ciąży i połogu sprzyjają depresji. Chorych przybywa także dlatego, że wiele osób nie radzi sobie ze stresem zawodowym lub związanym z życiem rodzinnym.

W leczeniu depresji stosuje się kilka metod: psychoterapia, leki, fototerapia, elektrowstrząsy. Lęk przed udaniem się do psychiatry lub psychologa skutkuje tym, że wielu chorych miesiącami żyje z niezdiagnozowaną chorobą i nie podejmuje leczenia. 18 stycznia tego roku ruszył pierwszy w Polsce telefon zaufania dla osób przeżywających kryzys emocjonalny. Rozmowa z konsultantem jest bezpłatna, a czas rozmowy nieograniczony. Osoby dzwoniące mają prawo do zachowania anonimowości. Na porady specjalistów można liczyć pod numerem 116 123 od poniedziałku do piątku w godzinach od 14.00 do 22.00. Poza tym w Szpitalu Powiatowym we Wrześni czekają na Państwa w Poradni Zdrowia Psychicznego lekarz oraz psycholog. Telefon do rejestracji to: 61 437 05 95.

 

Krystyna Dudzińska
z-ca dyr. ds. medycznych
Szpitala Powiatowego

« wstecz