III Powiatowy Piknik Naukowy

Zabawa z nauką

 „Wiedza – to majątek, którego złodziej nie ukradnie, ale i którego w spadku się nie otrzymuje” – napisał polski satyryk i aforysta Władysław Grzeszczyk. Trudno nie zgodzić się z jego myślą, zwłaszcza że dzisiaj zdobywanie wiedzy może okazać się dobrą zabawą. Doskonałym tego przykładem jest Piknik Naukowy, który po raz trzeci odbył się 18 września we wrzesińskim parku.

 

O jego organizację zadbał Wydział Edukacji i Kultury Fizycznej ze Starostwa Powiatowego we współpracy z nauczycielami i uczniami szkół z terenu powiatu.
– Atrakcji, jak co roku, jest niemiara. Na szczęście pogoda ducha i pasja poznawcza ma większą wartość niż kilka kropli deszczu. Życzę wszystkim ciekawych spotkań z nauką i interesujących eksperymentów – powitał uczestników imprezy starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz.
Przy każdym stoisku na gości czekało coś innego. Dzięki wojom z grzybowskiego grodu oraz przedstawicielom z muzeum w Gieczu każdy mógł zobaczyć, jak w średniowieczu wyglądał warsztat tkacki albo garncarski. Historycy zapraszali do udziału w grze planszowej. Wystarczyło odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących dziejów naszego państwa i odebrać nagrodę. Dalej Polski Czerwony Krzyż pokazywał zainteresowanym zasady udzielania pierwszej pomocy. Warto dzisiaj wiedzieć, jak zachować się będąc świadkiem wypadku. „Z językami wszędzie jesteś w domu” – próbowali udowodnić nauczyciele języków obcych wraz ze swoimi uczniami. W tym celu młodzi pasjonaci filologii angielskiej, niemieckiej i francuskiej przygotowali dla najmłodszych ciekawe zagadki oraz rysowanki. Na stoisku Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej każde dziecko mogło m.in. dowiedzieć się, jak należy zdrowo się odżywiać. Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej zapraszało do degustacji wyrobów mleczarskich oraz zapoznania się z ofertą kształcenia zawodowego starszych uczestników pikniku. Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Politechnicznych zachęcali do wsparcia akcji zbierania pieniędzy dla chorego na nowotwór kolegi. Członkowie Wrzesińskiego Klubu Sportów Modelarskich „Ikar” chętnie pokazywali wykonane przez siebie urządzenia i opowiadali o swoich sukcesach na mistrzostwach Europy i świata. Jak wyglądają ślady dzika albo sarny? Aby się tego dowiedzieć, nie trzeba było wybierać się na wycieczkę do lasu. Wystarczyło odwiedzić stoisko przygotowane przez nauczycieli biologii. Wiadomo, że świat fizyki i chemii to eksperymenty. Nie zabrakło ich i tym razem. Wraz z naukowcami z Centrum Chemii w Małej Skali każdy mógł samodzielnie wykonać ozdobną świecę albo ogrzewacz typu tea-light. Ponadto zachęcali oni do udziału w pokazie doświadczeń na małej scenie z aktywnym udziałem publiczności: – Nie boisz się ognia i małych wybuchów? Lubisz odkrywać nieznane. Musisz więc do nas dołączyć! Fizycy natomiast udowadniali, że ich nauka to nie tylko definicje i wzory, których należy nauczyć się na pamięć. Na spotkanie z bohaterami komiksów zapraszali poloniści. Chętni mogli stworzyć własne opowieści obrazkowe albo zrobić sobie zdjęcie z Spidermanem czy szturmowcem z Gwiezdnych Wojen. „Matematyka jest wszędzie, tak było, jest i będzie!” – głosiło hasło matematyków. Czy mieli rację? Jak najbardziej, bo wszystko, co nas otacza, można opisać za pomocą matematyki. Specjalnych gości zaprosili nauczyciele geografii. Julia, Łukasz i Marcin to trójka młodych ludzi ze Zbąszynia, którzy w ciągu 50 dni zwiedzili 15 krajów Europy polskim maluchem. – Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia – przekonywali podczas relacji ze swojej niezwykłej podróży.
Warto było spędzić niedzielne popołudnie na Pikniku Naukowym. Niezależnie od tego, czy jest się humanistą, czy też umysłem ścisłym, każdy znalazł na nim coś interesującego dla siebie. Dlatego z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję imprezy w przyszłym roku. Ciekawe, czym tym razem zaskoczą nas organizatorzy?


Marlena Modrowska

« wstecz

Newsletter