Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u dorosłego

Co zrobić, gdy osoba jest nieprzytomna?

Odchylamy głowę nieprzytomnego do tyłu i przez 10 sekund sprawdzamy oddech. Jeśli go wyczuwamy, w bezpiecznej pozycji układamy poszkodowanego i wzywamy pogotowie.

Jeżeli nieprzytomny nie oddycha, sprawdźmy, czy nie ma czegoś w ustach. Trzeba to wyjąć palcami albo przechylić głowę leżącego w przeciwną od siebie stronę. Po opróżnieniu jamy ustnej sprawdzamy, czy wrócił oddech. Jeśli nie, natychmiast wzywamy pogotowie lub prosimy kogoś, by to zrobił.

Następnie kładziemy poszkodowanego na twardej i równej powierzchni. Rozpinamy lub ściągamy koszulę i klękamy z boku. Splatamy palce i kładziemy je na środku klatki piersiowej. Na wyprostowanych rękach wykonujemy 30 rytmicznych uciśnięć z tą samą siłą. Klatkę uciskamy na głębokość 4-5 cm w rytmie ok. 100 powtórzeń na minutę. Po wykonaniu 30 uciśnięć odchylamy głowę i wykonujemy dwa wdechy.

  • Resuscytacja

Powietrze wdmuchujemy metodą usta-usta zatykając nos palcami. Po pierwszym wdmuchnięciu odsuwamy głowę i nabieramy świeżego powietrza. Po dwóch wykonanych wdechach ponownie uciskamy 30 razy klatkę piersiową. Po cyklu 30 uciśnięć i dwóch wdechów po około dwóch minutach sprawdzamy ponownie oddech.

Resuscytację prowadzimy do przyjazdu pogotowia ratunkowego i przejęcia jej przez ratownika medycznego lub do odzyskania przez nieprzytomnego oddechu. Każda minuta opóźniająca udzielenie pomocy może oznaczać utratę życie. Nie bójmy się pomagać.

 

Krzysztof Robaszkiewicz
wolontariusz PCK

« wstecz

Newsletter