Odmrożenia

Zbliża się zima i każdy z nas jest narażony na odmrożenie, czyli uszkodzenie skóry w wyniku działania niskiej temperatury. Wiatr i duża wilgotność powietrza nasilają skutki działania mrozu.

Miejsca szczególnie narażone na odmrożenie to nos, uszy, policzki oraz palce rąk i stóp. Wyróżniamy IV stopnie: I –  zaczerwienienie skóry, obszar uszkodzonej tkanki jest biały lub żółty, II – występują pęcherze powierzchowne zawierające treść surowiczą, otoczone obrzękiem, III –  głębokie pęcherze, zawierające purpurowy lub podbarwiony krwią płyn, IV – odmrożenie obejmuje tkankę podskórną, kości, mięśnie, prowadzi do mumifikacji palców lub kończyn.

Jak pomóc poszkodowanemu? Umieścić go w ciepłym (nie gorącym) pomieszczeniu, zdjąć mokre, zimne ubranie, z palców ściągnąć biżuterię i jeżeli to one są odmrożone, zanurzyć je w letniej wodzie, początkowo o temperaturze 30°C, a następnie 36°C. Na odmrożone policzki, nos czy uszy nakładamy czyste (nie gorące) opatrunki.

  • -

Jeśli na skórze są widoczne pęcherze czy sinoczerwone albo blade plamy, należy zastosować suche, czyste opatrunki, najlepiej z wyjałowionej gazy. Ze względu na ogólne wychłodzenie ciała poszkodowanemu podaje się ciepłe (nie gorące) napoje. Po ogrzaniu odmrożonych części ciała należy je, jeśli to możliwe, ułożyć nieco wyżej i okryć. Jeśli poszkodowany jest przytomny i dobrze się czuje, a do dyspozycji jest ogrzewany samochód, można odtransportować go do lekarza, jeśli nie – należy wezwać pogotowie ratunkowe. W każdym przypadku stan poszkodowanego powinien ocenić lekarz. Nie wolno przekłuwać pęcherzy, masować i nacierać czymkolwiek odmrożonych okolic skóry oraz gwałtownie ich rozgrzewać, gdyż skóra w tych miejscach jest bardzo delikatna. W żadnym razie nie podawać poszkodowanemu alkoholu.

Jak zabezpieczyć się przed odmrożeniem? W wilgotne i zimne dni dbać o to, żeby dłoniom i stopom było ciepło. Nie wychodzimy z domu bez czapki, zwłaszcza że głowa jest tą częścią ciała, przez którą organizm traci wyjątkowo dużo ciepła. Rękawiczki i obuwie nie mogą być ciasne, tylko luźne i wygodne! Po przemoknięciu należy możliwie szybko przebrać się w suchą odzież. Warto też pamiętać, że zmiany w naczyniach krwionośnych po spożyciu dużej ilości alkoholu powodują ciężkie odmrożenia, często przyczyniając się do nadmiernego wychłodzenia ciała i – w wyniku tego – śmierci.

 

Krzysztof Robaszkiewicz
wolontariusz PCK

« wstecz

Newsletter