Szczepienia

Aktualnie mamy kalendarzowy środek lata i możemy cieszyć się z pięknej pogody. Niestety ciepłe dni zapewne skończą się we wrześniu i rozpocznie się nielubiany sezon przeziębień. Dlatego chciałbym przypomnieć o szczepieniach przeciw grypie sezonowej.

Szczepienie to nie jest obowiązkowe, a zalecane u pacjentów ze szczególnymi wskazaniami. Nie chroni przed zwykłymi przeziębieniami, gdyż te zazwyczaj wywoływane są przez inne, mniej groźne, choć dokuczliwe, wirusy. Każdego roku przygotowywana jest nowa szczepionka obowiązująca na dany sezon grypowy. Aktualne szczepy grypy do produkcji szczepionek są zalecane przez WHO.

Szczepienie jest polecane osobom, u których przebieg grypy jest obarczony dużym ryzykiem powikłań. Skorzystać z tej formy ochrony powinni się przewlekle chorujący na schorzenia układu oddechowego, krążenia, nerek, cukrzycę oraz osoby po 50. roku życia, u których istnieje duże ryzyko zachorowania ze względu na wykonywany zawód (np. personel medyczny). Kwestię kwalifikacji należy indywidualnie omówić z lekarzem prowadzącym. Każdy pacjent jest inny, wyjątkowy. Wiele osób cierpi z powodu kilku chorób, dlatego decyzję o szczepieniu podejmuje się zawsze szacując spodziewane korzyści, ewentualne ryzyko i koszty.

Istnieje kilka szczepionek przeciwgrypowych dostępnych w naszym kraju, pochodzących od różnych producentów. Ich koszt wynosi z reguły kilkadziesiąt złotych. Jest to szczepienie stosunkowo bezpieczne. Istotne powikłania poszczepienne opisywane są rzadko.

lek. Sebastian Nowicki Wiceprezes Szpitala 
Powiatowego we Wrześni

  • zdjęcie

« wstecz