Zespoły bólowe kręgosłupa

Bóle kręgosłupa to jedne z najczęstszych dolegliwości. Przyjmuje się, że około 70% osób po trzydziestym roku życia choć raz cierpiało z tego powodu. Z drugiej strony szacuje się, że tylko około 10% osób z tego typu dolegliwościami zgłasza się do lekarza.

Lata ewolucji przystosowały kręgosłup gatunku homo sapiens do pozycji pionowej, stojącej. Nasi praprzodkowie podczas polowań, zbierania ziół, czy wędrówek zapewniali kręgosłupowi odpowiednią ilość ruchu i naturalnej gimnastyki. Współcześni ludzie często wiele godzin spędzają w wymuszonej dla ciała pozycji siedzącej, co szczególnie niekorzystnie odbija się na funkcjonowaniu odcinka lędźwiowego. Zapewnienie kręgosłupowi odpowiedniej ilości ruchu jest najlepszą formą profilaktyki.

Zespoły bólowe kręgosłupa nie są jednorodną grupą schorzeń. Osoby z bardzo silnymi dolegliwościami same szukają fachowej pomocy. Pacjenci z nawracającymi boleściami, które nie są bardzo dokuczliwe, ale trwają np. kilka tygodni, również powinni zasięgnąć opinii lekarza. Nie jest moją intencją omawianie szczegółów poszczególnych jednostek chorobowych. Pragnę zwrócić uwagę, że w naszym systemie opieki zdrowotnej lekarzem, do którego należy się udać jest lekarz rodzinny. Zakres niezbędnej diagnostyki i sposoby leczenia winny być dostosowane indywidualnie do pacjenta.

Dwa słowa chciałbym poświęcić dyskopatii, która jest częstą przyczyną dolegliwości zlokalizowanych w odcinku lędźwiowym. Dysk to taka niejednorodna struktura zlokalizowana pomiędzy dwoma kręgami. Pełni funkcję specyficznego amortyzatora. Niestety z wiekiem może tracić swoje właściwości i ulegać różnym uszkodzeniom. Przestrzegam przed niewykwalifikowanymi tak zwanymi nastawiaczami kręgosłupów i dysków. Z medycznego, geometrycznego, logicznego i zdroworozsądkowego punktu widzenia nie ma, powtarzam: nie ma możliwości, bez interwencji chirurgicznej zmiany położenia jądra miażdżystego wewnątrz kręgosłupa. Potwierdzi to każdy, kto choć trochę zna anatomię kręgosłupa. Niewprawne manipulowanie może nasilić ucisk korzeni nerwowych i w skrajnych przypadkach powodować trwałe uszkodzenia, takie jak porażenia nerwów, zaburzenia funkcji zwieraczy, nietrzymanie moczu, stolca, zaburzenia erekcji. Od domorosłych nastawiaczy należy wyraźnie odróżnić wykwalifikowanych rehabilitantów i fizjoterapeutów. Właściwie zaplanowana rehabilitacja i metody fizjoterapeutyczne stanowią istotną, niekiedy wiodącą, rolę w procesie leczenia zespołów bólowych kręgosłupa.

lek. Sebastian Nowicki Wiceprezes Szpitala 
Powiatowego we Wrześn
i

  • zdjęcie

« wstecz

Newsletter