Recepta

Recepta to pisemne polecenie wypisywane przez lekarza, lekarza dentystę, lekarza weterynarii lub felczera dla farmaceuty z zaleceniem wydania lub wytworzenia leku.

Osobiście nie przepadam za wypisywaniem leków na receptach, ale cóż, taki zawód. Często spotykam się z pytaniami dotyczącymi wypisywania recept zaocznie, bez badania pacjenta. Czy to dopuszczalne, czy to właściwe? W świetle aktualnych uwarunkowań taka sytuacja jest możliwa, o ile pacjent zgłosi potrzebę, a lekarz stwierdzi możliwość. Oczywiście sytuacja ta dotyczy z reguły osób chorujących przewlekle, wymagających stałego leczenia. Jednak należy pamiętać, że za ordynację leków odpowiada lekarz i bierze odpowiedzialność. Nie można się zatem obrażać, gdy odmówi wypisania recepty bez wizyty lekarskiej, gdyż czyni to z troski o pacjenta.

W tym miejscu chciałbym wyjaśnić jedną zasadę. Kiedy zaczynałem praktykować jako lekarz, funkcjonowały różne recepty do koloru, do wyboru – różowe, zielone, z paskami, białe – oznaczały one odpowiednie refundację. Ale zawsze obowiązywała zasada, że lekarz zapisywał lek zgodnie z obowiązującą wiedzą i zasadami sztuki lekarskiej. Jeśli lek był na liście refundacyjnej, to sprzedawano go ze zniżką. Teraz aby lek przepisać ze zniżką, należy sprawdzić, czy urzędnicy w Ministerswie Zdrowia zarejestrowali go dla tej jednostki chorobowej, na którą cierpi pacjent. I proszę mi wierzyć, że ministerialne regulacje czasami, delikatnie mówiąc, mało przystają do rzeczywistości.

 

 

lek.Sebastian Nowicki - Wiceprezes Szpitala
Powiatowego we Wrześni

  • zdjęcie

« wstecz

Newsletter