Sposób na upały

Upały dokuczają mieszkańcom całej Europy. Nasz organizm do bardzo wysokich temperatur przyzwyczaja się powoli, od trzech do siedmiu dni. W tym czasie czujemy się osłabieni. Co zrobić, by poczuć się lepiej?

Unikajmy przebywania w pełnym słońcu, nie wychodźmy na zewnątrz bez nakrycia głowy, unikajmy wysiłku fizycznego. Ograniczmy spacery z dziećmi w nasłonecznionych miejscach w godzinach od 10.00 do 16.00. Pamiętajmy o nakryciu głowy i nośmy butelkę wody niegazowanej. W upalne dni pijmy ok. 3-4 litry płynów (w tym zupy, soczyste owoce, np. arbuzy). Pijmy płyny, nawet jeśli nie odczuwamy pragnienia. Niewskazane jest picie słodkich i gazowanych napojów, ponieważ potęgują pragnienie, oraz kawy i alkoholu (zwiększają utratę wody z moczem oraz wypłukują potas i magnez). Zbyt mała ilość płynów może być przyczyną zaparć. Jedzmy potrawy lekkostrawne z dużą ilością warzyw i owoców. Wielokrotnie w ciągu dnia możemy brać chłodną kąpiel lub prysznic. Jednak przed pływaniem pamiętajmy o stopniowym schłodzeniu ciała.

Jeśli przyjmujemy leki z powodu nadciśnienia albo zażywamy inne medykamenty – szczególnie bez recepty –  zasięgnijmy rady lekarza lub farmaceuty. Gdy zauważymy u siebie następujące objawy: ból i zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty, skurcze mięśni (zwłaszcza brzucha i nóg) – zgłośmy się do lekarza.

W gorące dni łatwo o przegrzanie naszego organizmu i zaburzenia funkcji ośrodka regulującego temperaturę ciała. W skrajnej sytuacji  mogą wystąpić drgawki, zaczerwienienie i suchość skóry, obniżenie ciśnienia krwi, przyspieszenie pracy serca i wzrost temperatury ciała do 40°C. Jest to udar cieplny. W takim przypadku należy wezwać pogotowie ratunkowe. Zanim ono przyjedzie, powinniśmy chorego ułożyć w pozycji półsiedzącej i schładzać, np. przez okładanie chorego woreczkami z lodem, gąbką maczaną w zimnej wodzie lub okładami z wilgotnej tkaniny. Mierzymy temperaturę ciała co pięć minut. Schładzanie należy przerwać, gdy temperatura osiągnie 38,3°C. Ważne jest  masowanie kończyn dolnych, które przywraca właściwe krążenie krwi.

W upalne dni pamiętajmy o osobach samotnych i chorych mieszkających w sąsiedztwie, być może potrzebują naszej pomocy.

 

Krystyna Dudzińska
z-ca dyr. ds. medycznych
Szpitala Powiatowego

« wstecz

Newsletter